GeriGündem 26 Nisan il il cuma namazı saatleri | Cuma namazı bugün saat kaçta kılınacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

26 Nisan il il cuma namazı saatleri | Cuma namazı bugün saat kaçta kılınacak?

26 Nisan il il cuma namazı saatleri | Cuma namazı bugün saat kaçta kılınacak?

Her hafta olduğu gibi bu hafta da cuma namazı saatine yönelik araştırmalar günün ilk saatleri itibariyle başladı. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde ikamet eden vatandaşlar, cuma namazı saatini kaçırmamak adına, saat sorgulaması yapıyor. Peki, cuma namazı bugün saat kaçta kılınacak?

Nisan ayının son cuma namazı için hazırlıklar erkenden başladı. Camide cemaatle birlikte kılınan ve cuma günlerine özgü olan cuma namazını, saatini kaçırmadan kılmak ve haftalık ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri şehirlerde cuma namazının saat kaçta kılınacağını araştırıyor. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı bilgiler ışığında 26 Nisan 2019 il il cuma namazı saatleri...

Cuma günü dolayısıyla camilere akın edecek milyonlarca vatandaş, "Cuma namazı saat kaçta kılınacak?" sorusuna internet üzerinden yaptıkları araştırmalarla yanıt arıyor. Cuma namazı bugün yani 26 Nisan 2019 tarihinde İstanbul'da 13:07'de başkent Ankara'da 12:52'de İzmir'de 13:14 Bursa'da ise 13:07 kılınacak. Diğer illere ait cuma namazı saatlerini öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır. Niyet ederken: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.  Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.  İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur. İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Son oturuşta:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur. Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur. Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur.  Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir.  Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.  Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır. Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"  Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur. Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle