GeriGündem Cuma namazı saat kaçta? Diyanet il il cuma namazı saatleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cuma namazı saat kaçta? Diyanet il il cuma namazı saatleri

Cuma namazı saat kaçta? Diyanet il il cuma namazı saatleri

Türkiye'nin dört bir yanında cuma namazı saati için araştırmaları başladı. Namaz ibadetini ikamet ettikleri bölgedeki bir camide kılmak isteyen vatandaşlar, 'Ezan saat kaçta okunacak? Cuma namazı bugün saat kaçta?' gibi sorulara yanıt arıyor. İlk kez namaz kılacak olanlar ise cuma namazının kılınış şeklini öğrenmeye çalışıyor. İşte cuma namazıyla ilgili bilgiler!

Namaz ibadetini hakkıyla yerine getirmek isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri veya bulundukları ilde cuma namazının saat kaçta kılınacağını merak ediyor. Cuma namazını cemaatle birlikte kılmak isteyen Müslümanlar, öğlen saatlerinin yaklaşmasıyla birlikte ezan okunuş vaktini sorgulamaya başladı. Cuma namazı saatleri, her hafta birkaç dakika fark ediyor. 11 Mayıs tarihli Cuma namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sayfası üzerinden açıklandı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Çanakkale, Denizli… Tüm illerin Cuma namazı saatlerini derledik.

Cuma namazı Diyanet İşleri Başkanlığının bugünkü takvimine göre; cuma namazı, İstanbul’da 13:07, Ankara’da 12:51, İzmir’de 13:14, Adana’da 12:41, Çanakkale’de 13:17, Denizli’de 13:06’da okunacak ezanların ardından kılınacak.

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR

Cuma namazı, farz namazlardan olup, (Cuma şartlarını kendilerinde toplayan kimseler için iki rekat Cuma namazı Farz-ı ayın'dır.) Cuma günü öğle namazı vaktinde kılınır. Cuma namazının özelliklerinden birisi de namazdan önce hutbe okunmasıdır. Cuma namazı 10 rekattır ama nafile namazlarla birlikte 16 rekat namaz kılınır.

Cuma namazı aşağıdaki şekilde kılınır:

4 rekat cumanın ilk sünneti,
2 rekat cumanın farzı,
4 rekat cumanın son sünneti,
4 rekat Zuhri ahir,
2 rekat vaktin son sünneti.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır. Niyet ederken: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir. Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur. ilk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Son oturuşta:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur. Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur. Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur. Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir. Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır. Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.
Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır. Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama" Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur. Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle