Gündem Haberleri

  ‘Çukurova Havaalanı projesi hayata geçecek’

  Ali ŞEN- Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)
  14.10.2008 - 14:46 | Son Güncelleme:

  ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, Adana ile Mersin arasındaki bir noktada yapılması planlanan Uluslararası Çukurova Havaalanı Projesi’nin hayata geçirileceğini söyledi.

  Dünyanın en büyük lojistik fuarı olmayı hedefleyen ‘Mersin Lojistik ve Transport Fuarı’, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İran Ulaştırma Bakanı Hamit Bahbahani, KKTC Ulaştırma Bakanı Salih Uçar, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Çin Halk Cumhuriyeti Demir Yolu Başkan Yardımcısı Kaizhov Peng, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Macit Özcan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut’un katıldığı törenle Yenişehir Fuar Merkezi’nde açıldı. Fuarın açış konuşmasını yapan MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin’in Avrupa ile Asya arasında bir köprü görevi gördüğünü ve Ortadoğu ve dünyaya açılan önemli bir ticaret merkezi olduğunu söyledi. Vali Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan da, Mersin’in Lojistik Üs olması konusunda yapılması gereken her türlü adımın atıldığı, bu fuarın da bir ilk olması açısından büyük önem taşıdığı görüşünde birleşti.

  TAŞIMACILIK GELİŞMEZSE TİCARET ARTMAZ’

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, lojistiğin dünyada 25- 30 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu, Türkiye’de de son yıllarda önemli ölçüde gelişen bir sektör olduğunu belirtti. Akdeniz’den dünyaya açılan önemli bir ticaret merkezi olan Mersin’de lojistik fuarın açılmasının büyük önemi bulunduğunu kaydeden Yıldırım şunları söyledi:

  “Eğer taşımacılık altyapısını geliştiremezseniz, ticareti geliştiremezsiniz. Ticaret artar, taşımacılık alt yapısı yetersiz olursa sıkıntı yaşanır. Mersin’de lojistik ve taşımacılığa yönelik her türlü çabayı sonuna kadar desteklemekteyiz. Hükümet olarak bu konuda atılan her adımda varız. Bu adımların en önemlisi olarak gördüğümüz Çukurova Bölgesel Havaalanı Projesi’ni de kısa sürede hayata geçireceğiz. Uluslararası nitelikte olacak havaalanı Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu’ya da hizmet verecek nitelikte olacaktır.”

  MERSİN- ADANA ARASINDA HIZLI TREN

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, dünya konteyner taşımacılığının 8’de 1’nin Akdeniz’den gerçekleştiğini belirterek şöyle konuştu:
  “Mersin’i en önemli lojistik merkezi haline getirme konusundaki çabalarımız semeresini vermeye başladı. Bu fuarla birlikte bilimsel konferanslar da bölgenin bu alanda ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Mersin şu anda Akdeniz’in en iyi çalışan limanına sahiptir. Mersin- Adana arasında da kısa sürede hızlı tren seferleri başlayacaktır. Bölgemizde deniz, demir ve karayolu bağlantıları var. Havayolu eksik kaldı. Hayata geçireceğimiz Çukurova Havaalanı tüm bölge ve İç Anadolu’ya da hizmet verir konumda olacak.”
  Konuşmaların ardından bakanlar, yabancı konuklarıyla birlikte açılış kurdelesini kesti. Davetliler daha sonra fuarı gezip firmalardan bilgi aldı.

  GÖRÜNTÜLÜ TELEFONLA KONUŞTULAR

  Türk Telekom standını gezen bakanlar Tüzmen ve Yıldırım, farklı yerlerde durarak görüntülü telefon aracılığı ile birbiriyle konuştu. Bakan Tüzmen, “Ben de bu telefondan istiyorum” diyerek, ilgililere sipariş verdi.

  14- 17 Ekim tarihlerinde açık kalacak fuara, Türkiye’nin yanı sıra Afganistan, Arnavutluk, Filipinler, Hırvatistan, İran, İrlanda, Kırgızistan, KKTC, Lübnan, Macaristan, Mısır, Moldova, Tunus, Suudi Arabistan, Fas ve Sudan’dan çok sayıda konuk ve firma katıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı