GeriGündem Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'ndan muhteşem açılış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'ndan muhteşem açılış

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), 2008-2009 sezonunu, çağın en büyük keman virtüözlerinden biri kabul edilen Alexander Markov'un sahne aldığı konserle açtı.

Bütçe yetersizliği nedeniyle sıkıntı yaşayan ÇDSO'nun, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'ndaki konserine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.
Dinleyiciler, 520 kişilik salonda yer kalmaması üzerine konseri, koridorlara konulan sandalyelerde ve ayakta takip etti.

ÇDSO Genel Sanat Yönetmeni ve Daimi Şefi Emin Güven Yaşlıçam, konser öncesi yaptığı konuşmada, 1991 yılında orkestranın temellerini attıklarını belirterek, 5 Ocak 1992'de ilk sahneye çıktıklarında duydukları heyecanı bugün tekrar yaşadıklarını dile getirdi.

Kendilerini yalnız bırakmayan sanatseverlere teşekkür eden Yaşlıçam, “Kentin yöneticilerinden sanatçılarına, yerel yöneticilerine, devlet büyüklerine kadar herkes el ele vererek orkestrayı daha iyi noktalara getirecek. Berlin Filarmoni Orkestrası gibi büyük bir yapıya kavuşabiliriz. Bunu tüm sanatseverlerin desteğiyle gerçekleştirebiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından, Hakkari ve Şırnak'taki şehitler için saygı duruşunda bulunuldu.

Konserin ilk bölümünde Şef Emin Güven Yaşlıçam'ın yönettiği orkestra, Smetana'nın “Moldau” ve Respighi'nin “Roma Çeşmeleri” eserleri seslendirildi.
Konserin ikinci bölümünde ise çağın en büyük keman virtüözlerinden biri kabul edilen, Paganini'nin “Solo Keman için 24 Kapris”ini çalan ve bir resitalde bu eserin tümünü icra edebilen çok az sayıdaki kemancıdan biri olarak bilinen Alexander Markov, Massenet'in “Meditasyon”, Saint-Saens'in “Introduction & Rondo Capriccioso”, Çaykovski'nin “Melankolik Serenad”, Sarasate'nin “Zigeunerweisen” eserlerini seslendirildi.

Konseri, Adana Valisi İlhan Atış, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Şahin de izledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle