GeriGündem Çukurca saldırısı dünya basınında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çukurca saldırısı dünya basınında

Çukurca saldırısı dünya basınında
refid:19027476 ilişkili resim dosyası

PKK terör örgütünün bugün düzenlediği ve 24 askerin şehit olduğu saldırı, dünyanın bazı önde gelen yayın kuruluşlarında geniş yer buldu. Ancak dünya basını, saldırıyla ilgili yorumlara fazla yer vermeden, ağırlıklı olarak Türk basınının geçtiği haberlerden derleme yapmayı tercih etti.

Haberi, dünyaya ilk olarak, sabaha karşı, Associated Press ajansı duyurdu.

Reuters haber ajansı da sabah saatlerinde şehit sayısını 24 olarak veren ve sıcak takip için Kuzey Irak'a girildiğini bildiren ilk yayın organı oldu. Reuters, bu haberleri askeri kaynaklara dayandırdı.

Dünyanın önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Avrupa baskısının internet sitesinde haberi manşet olarak verdi.

Haberde, bunun "PKK'nın silahlı mücadeleye başladığı 1984'ten bu yana gerçekleştirdiği en geniş kapsamlı saldırılardan biri" olduğu belirtildi.

FT, GÜL’ÜN SÖZLERİNİ BAŞLIĞA ÇIKARDI
İngiliz Financial Times (FT) da haberi internet sitesinin ana sayfasından duyuran yayın organlarından birisi oldu.

FT, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "intikamı çok büyük olacak" yönündeki sözlerini başlığa çıkardı.

Haberde, Türkiye'nin üslubunu sertleştirmesi ve Kuzey Irak'a yönelik hava operasyonlarını sürdürmesine karşın PKK'nın saldırılarına hız kesmeden devam ettiği vurgulandı.

FT'nin Çukurca saldırısı haberini, Anadolu Efes'in SABMiller ile yaptığı ortaklık anlaşmasından daha alt bir sırada görmüş olması dikkat çekti.

“GEÇİCİ GÜVENLİK BÖLGELERİ”NE YANIT OLABİLİR
Katar merkezli El Cezire televizyonu da haberi manşetten duyuran yayın organlarından birisi oldu. Ağırlıklı olarak Türkiye'deki ajansların geçtiği bilgileri derleyen El Cezire, Türkiye muhabiri Anita McNaught'un yorumlarına da haberde yer verdi.

McNaught, saldırının Türk ordusunun 30 Eylül'de, "geçici güvenlik bölgeleri" kurulması yönündeki açıklamasına bir yanıt niteliğinde olabileceğini vurguladı.

McNaught, "PKK tarafından oldukça uzun bir zaman sonra düzenlenen en ciddi, en koordine ve en ölümcül saldırılardan birisi" dedi.

AJANSLARDAN DERLEME HABERLER
İngiliz BBC de saldırıya açılış sayfasında yer verdi. BBC ağırlıklı olarak Türk haber ajanslarından derleme yaparken, PKK saldırılarının kronolojisine de yer verdi.

CNN, internet sitesinde haberi manşet yaptı. Haberde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan gezisini iptal ettiği vurgulandı. Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamaları da habere eklendi.

ABD'li Washington Post, Alman Der Spiegel ve Frankfurter Allgemeine, Fransız Le Figaro ve Le Monde, İngiliz the Telegraph, İsrailli Haaretz ve İranlı Press TV de saldırıyı işleyen diğer yayın organlarının arasında yer alıyor.

Dünyanın birçok yayın organı, Çukurca saldırısına ana sayfasında yer verdi. Ancak olayın sıcaklığı nedeniyle yabancı kuruluşların yorum yapmaktan kaçındığı ve genellikle Türk televizyon kanalları, internet siteleri ve ajansların haberlerinden derleme yapmayı tercih ettiği dikkat çekti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle