Gündem Haberleri

  Çukobirlik de biyodizel üretecek

  A.A.
  24.02.2006 - 10:26 | Son Güncelleme:

  Çukurova Pamuk Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (ÇUKOBİRLİK), üreticilerin girdi maliyetlerini azaltmak amacıyla biyodizel üretimine başlayacağı, Haziran ayı sonunda çiftçilere ilk dağıtımı yapacağı bildirildi.

  ÇUKOBİRLİK Genel Müdürü Fevzi Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, biyodizel üretimiyle tarlada çiftçilerin ürettiği yağlı tohumları yine üreticilerin lehine kullanarak, yeni bir destek kapısı açacaklarını belirtti.
  Yüzde 100 yerli ürünlerin kullanımıyla elde edilecek biyodizel için Merkez Yağ Fabrikası'nın yanına yeni bir tesis kurulacağını ifade eden Kılıç, “Yıllık 40 bin ton kapasiteli tesisin inşaatına kısa sürede başlayacağız. Yağ fabrikasının tanklarından da yararlanılacak. Böylece maliyet aşağı çekilecek. Fabrikadaki biyodizel, çiftçiye Haziran ayı sonunda verilecek” dedi.

  Kılıç, ilk aşamada birliğin 65 bin üretici ortağının üretilecek biyodizelden yararlanacağını, böylece girdi maliyetlerinde önemli bir kalemi oluşturan akaryakıtta yüzde 40 düşüş olacağını söyledi.

  Gerekli başvuruları yaptıklarını, hükümetin de birliklerin biyodizel üretimine sıcak baktığını dile getiren Kılıç, şunları kaydetti: “Birliklerin biyodizelde ÖTV ve KDV'den muaf tutulmasını istedik. Hükümeti bu konuda ikna etmeyi başardık. Bu, çiftçiye büyük kar sağlayacak. Karar alt komisyondan geçti, mecliste onaylanması halinde önümüzdeki engeller kalkacak ve çiftçi rahat nefes alacak. Birliklerin biyodizel üretmesiyle ilgili yasanın, çeşitli çevrelerin baskısına boyun eğmeden üreticinin menfaatine göre TBMM'den geçmesini istiyoruz. Ayrıca, dağıtım yetkisinin büyük firmalara verilmesini de istemiyorduk. Bunu da dile getirdik. Böylece 30 bin ton üzerinde üretim yapan tesislere dağıtım yetkisi verilmesi kararlaştırıldı. Çukobirlik de bu kapsamda dağıtım yetkisi alabilecek.”

  Kılıç, biyodizel üretimi için alınacak yağlı tohumların da kurutulması için depoların hazır olduğunu, geri kalan işlemler için yaklaşık 1,5 milyon dolarlık masraf yapılacağını anlattı.

  KANOLA ÜRETİMİNİ TEŞVİK

  Kılıç, biyodizel üretimi için yurtdışından ürün almanın karlı olmayacağını, girdilerin ülke içinde üretileceğini vurguladı.
  Biyodizelde en uygun bitki olarak gösterilen kanolanın üretim alanını genişletmek için sıkı bir çalışma içinde olduklarını belirten Kılıç, şöyle devam etti: “Biyodizel için ithal ürün yerine, Çukurovalı çiftçinin üreteceği kanoladan yararlanacağız. Kanola tohumu biyodizel için çok uygun. 13 ili kapsayan çalışma alanımızda kanola üretimini teşvik ediyoruz. Kanolanın pazarda yer bulması çok kolay. Biyodizel üretimi oldukça kanolaya da talep artacak. Bu nedenle 25 bin dönümlük tohum dağıttık. Birlik bünyesinde 15 mühendis, 36 ayrı noktada seminer düzenledi. Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öztürk de örnek olabilmek için kendisine ait 90 dönüm arazide kanola üretimine başladı. Ayrıca, alım garantisi de verdik. Hükümet de kilogramına 20 YKr teşvik veriyor.”

  Kılıç, buğdaydan zarar eden üreticiler için kanolanın çok avantajlı olduğunu, yüzde 42'si yağ olarak kullanılan bitkinin yüzde 58'inin de küspe olarak yem sanayicilerine pazarlanabildiğini söyledi. Her türlü ortamda üretimin gerçekleştirilebildiği kanolanın buğdaya göre daha erken hasat edildiğini, böylece çiftçilerin ikinci ürünü ekebilme şansının bulunduğunu anlatan Kılıç, 3 ay boyunca kanola üzerinde çiçeklerin bulunduğunu, bu nedenle arıcılık için de avantajlı bir ürün olduğunu belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı