Gündem Haberleri

  'Cüce Tosun'un dev fiyatı

  Hürriyet Haber
  12.11.2009 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Bursa'da kurulan bir kurbanlık pazarında satışa sunulan 60 santimetre boyunda ve 130 kilogram ağırlığındaki “cüce tosun”, hem 25 bin liralık fiyatıyla hem de boyutlarıyla görenleri şaşırtıyor.

  Kurban Bayramı'na az bir zaman kala kurbanlık hayvan satışının yapıldığı pazar yerlerindeki hareketlilik giderek artıyor.

  Bu yıl fiyatların geçen Kurban Bayramı öncesine göre yüksek olduğu pazarlara az sayıda büyük ve küçükbaş hayvan getiren yetiştiriciler ve satıcılar, fiyatlara rağmen iyi satış yapacaklarına olan inançlarını koruyor.

  Pazarlarda genellikle 2 ile 3 bin lira arasındaki büyükbaş hayvanlar talep görürken, 600 kilogram ve üzerindeki “Tosun”lar da alamayacak olsalar da vatandaşların ilgisini çekiyor.

  Bursa'da kurulu bir hayvan pazarında ise en büyük ilgiyi adeta maskot haline gelen “cüce tosun” görüyor. 60 santimetre boyunda ve 130 kilogram ağırlığındaki tosun, görenlerin dikkatini çekerken, birçok kişi cep telefonu ya da fotoğraf makineleri ile hatıra fotoğrafı çekiyor.

  “FINDIK” ADI VERİLEN TOSUNUN FİYATI 25 BİN LİRA

  “Fındık” adı verilen hayvanın sahibi Ceylan Arslan, 3 yaşındaki dananın tamamen doğal, saf yerli ırk olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  “Genetiğe bağlı olarak cüce doğmuş. Ben de bir yetiştiriciden aldım. Adını 'Fındık' koyduk. Pazarda ilgi odağı oldu. Türkiye'de tek olduğunu düşünüyorum. Hayvan çiftliğimizin de maskotu haline geldiği için 25 bin liradan satıyorum. 'Bu fiyata satılır mı?' demeyin, 15 bin lira önerdiler vermedim. Bazı vatandaşlar ise şaka yaptığımı düşünüyor ancak gerçekten fiyatı 25 bin lira. Talebe göre fiyatı artırabilirim de.”

  Arslan, küçük boyuyla oldukça şirin görünen hayvanın mutlaka alıcısının çıkacağını ifade ederek, “Bursa'nın zenginlerine çağrı yapıyorum. GDO'lu, hormonlu değil tamamen doğal tosun. Kesmeye kıyabilirlerse kurbanlık olur” dedi.

  “SAF BOZ IRK”

  Bursa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sinan Sağlam ise satışa sunulan söz konusu dananın Türkiye'de koruma altına alınan saf yerli boz ırkın bir mensubu olduğunu söyledi.

  Boz ırkların İç Anadolu'dan Marmara'ya kadar uzanan yüksek kesimlerde yetiştiğini anlatan Sağlam, “Yetiştiriciler boz ırkları meralara salıyor. Çobansız merada beslenen boz ırklar, orada çiftleşiyor. Cüce tosun da genetiğe bağlı olarak küçük doğmuş bir büyükbaş hayvan. Küçüklüğü nedeniyle ilgi görüyor” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı