GeriGündem Çubukçu: "76 bin 721 öğretmen açığı var"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çubukçu: "76 bin 721 öğretmen açığı var"

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 76 bin 721 öğretmen açığı olduğunu bildirdi.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen, 10 bin öğretmen kadrosuna 31 Aralık'a kadar atama yapılmasına ilişkin kanun teklifi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çubukçu, öğretmenlere verilen eğitim-öğretim ödeneğini artırmaya yönelik bir çalışmalarının olmadığını söyledi.

Taşımalı eğitimdeki ödenek sıkıntısının giderilmesi için çalıştıklarını belirten Çubukçu, özel okulların da devlet okulları gibi eğitime katkısı olduğunu ifade etti.

Bakan Çubukçu, 76 bin 721 öğretmen açığı olduğunu söyledi.

Okulların temizlik giderleri ve hizmetlerinin, il özel idareleri bütçelerinden karşılandığını ifade eden Çubukçu, H1N1 virüsü ile ilgili tedbirler aldıklarını ve bütün okulların daha hijyen olması için temizletildiğini bildirdi.

Öğretmen atamasının, aldıkları puan ve tercihlere göre yapıldığını kaydeden Çubukçu, “Atamalar objektif, adil kurallara göre yapılıyor. Hiç bir öğretmenin, inancı nedeniyle bir göreve atanması ya da atanmaması söz konusu değil. Yönetici atanmasında da aynı kurallar geçerli” dedi.

Nimet Çubukçu, bu yıl ilkokula kayıt yaptıran öğrenci sayısının, geçen yıla göre 70 bin azalmasına rağmen, ataması yapılan öğretmen sayısını artırdıklarını söyledi.

Bakan Çubukçu, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmeleri halinde, onların yerine yeni sözleşmeli öğretmenler alacaklarını açıkladı.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, 10 bin yeni öğretmen atanacak olmasını, “Çukura düşmüş 30 kişiden birinin kurtulması” şeklinde değerlendirerek, “Atama bekleyen 300 bin öğretmen adayı var. 300 bin kişiden 10 bin kişiye ikramiye çıkmış olacak, diğerleri tabiri yerindeyse Nimet Abla gişesinden bilet alıp bekleyecek” diye konuştu.
30 yıllık öğretmen ihtiyacını karşılayacak öğretmen adayı bulunduğunu savunan Altay, “Sormazlar mı bir eğitim planınız yok mu? Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'ün ilişkisi var mı?” diye sordu.

Son 5 yılda 5 bin 67 mesleki teknik öğretmen alınmasına karşın, son 1 yılda 5 bin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmeni alındığını ileri süren Altay, spor akademisini bitirenlere “git Fatih Terim ol”, müzik bölümünü bitirenlere “git Fazıl Say ol” denilmek istendiğini söyledi.

Altay, Hükümetin, sistem dışında kalan 300 bin kişinin sorununa çözüm bulması gerektiğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle