GeriGündem CSO tarihi orguna kavuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CSO tarihi orguna kavuştu

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 8 yıldır bozuk olduğu için kullanılamayan 41 yıllık kilise orguna yeniden kavuştu. İtalya'dan gelen uzman bir rahip tarafından onarılan org, 21 Nisan'da ilk konserine çıkacak.

CSO'ya 1965 yılında İzmirli işadamı Edmond Giraud tarafından armağan edilen org, ölümünden sonra vasiyeti üzerine İzmir'deki evinden getirildi. Yaklaşık 5 bin boruya sahip bulunan kilise orgu, yıllarca konserlerde orkestra içinde yer aldı ve bir gün aniden sustu.

Yılların getirdiği yüke dayanamayan yaşlı org, 8 yıl boyunca hiç  kullanılmadan bir köşede kendisine uzanacak yardım elini bekledi. Sonunda Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yetkililerin de desteğiyle durum Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a iletildi ve olumlu yanıt alındı.

İtalya'da org enstrümanının “profesörü” olarak nitelendirilen ve aynı zamanda rahip olan Giuseppe Gandolfo ile irtibata geçildi. Gandolfo, uzman görevli İsmail Gündoğdu ile el ele vererek, 4 aylık zorlu bir çalışmanın içine girdi.

Werner Bosch Kassel marka orgun parçalarını düzelten, aslına uygun olarak motor ve ses izolasyonunu yapan ikili, bağlantı borularını ve sistemi yeniledi. Orgu yeniden akord eden ikili, her bir tuşa günlerce tek tek basarak denemeler yaptı. Sonunda baştan aşağı yenilenen org, bir tek tuşu dışında hayata döndü.

Ünlü besteci Schumann'ın “onun üzerinde çalışmak için, ele geçen fırsatları kaçırmayınız. Kusurları ve kötü bir müzik eğitimi sonucu olarak edinilmiş alışkanlıkları onun kadar etkili biçimde düzelten bir müzik çalgısı yoktur” diye nitelendirdiği büyülü enstrüman org, şimdi yeniden müzikseverlerle buluşacağı 21 Nisan'daki büyük konserini bekliyor. 
  
“NİHAYET YARDIM ELİ UZANDI”
  
CSO Müdürü Aycan Sancar, orgun yeniden yaşama dönmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Orgun uzun yıllardır onarılmayı beklediğini dile getiren Sancar, ”Sayın Bakanımız Atilla Koç bu işe hassasiyet gösterdi ve org yeniden konser vermeye hazır hale geldi” dedi.

Kilise orgunun 21 Nisan'daki konserde, Rusya'dan gelecek ve ”harika çocuk” diye nitelendirilen Vikentiy Maykapar tarafından çalınacağını ifade eden Sancar, “Org, elçilik yetkililerinin de desteğiyle adeta sıfır hale getirildi. 4 ay sürdü. Ancak şimdi yenisinden farksız. Çok mutluyuz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle