GeriGündem CSO kadrosuzluktan konser iptal etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CSO kadrosuzluktan konser iptal etti

Atatürk'ün çoksesli müziğe verdiği önem nedeniyle kendi makamının ismini vererek ''Riyaset-i Cumhur Orkestrası'' olarak adlandırdığı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), kadro eksikliği yüzünden konser veremiyor. Sınav açılarak gerekli kadro sağlanamadığı için konservatuvardan gelen öğrencilerle sahne alan orkestra, okulun öğrenci gönderememesi nedeniyle bu haftaki konserini iptal etti.

Alınan bilgiye göre, kadrosundaki sanatçı eksikliğini Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın yanı sıra Bilkent Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Orkestrası gibi sanat kurumlarından gelen takviyelerle gideren CSO, bu haftaki konserinde sahneye çıkacak öğrencilerin gönderilemeyeceğinin bildirilmesi üzerine sıkıntıya düştü. Bu durumda, orkestranın belkemiği olan üflemeli çalgılardan trompeti çalabilecek sadece 1 sanatçının kalması nedeniyle konserin iptaline karar verildi.
 
BAKANLIĞA BAŞVURU
 
Kurumdaki kadro sorununun giderilmesi için sınavla en az 28 sanatçının alınması gereken orkestranın yetkilileri, sınav açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurdu.
 
Bakanlık yetkililerinden konuyu ele alarak sıkıntıyı çözmeleri yönünde bir yanıt beklenirken, diğer kurumlardan takviye alınamaması ve sınav açılarak sorunun kökünden çözülememesi halinde sezon boyunca aynı sıkıntının yaşanacağı ifade edildi.

''SEZON BOYUNCA SÜREBİLİR'' 
 
CSO Dostları Derneği'nden bir yetkili, asıl sorunun 9 yıldır sınavaçılamaması olduğunu ifade ederek, ''Provalara başlandığı halde, orkestra çok zor durumda kaldı. Eserin değiştirilmesi gündeme geldi. Ama tek trompet kaldığı için yine dışarıdan gelecek takviyeye ihtiyaç oldu. Bu yüzden konserin iptal edilmesi yoluna gidildi'' dedi.
 
Gelecek haftalarda da kadro eksikliğinden dolayı aynı sorun yaşanacağı için konserlerin sıkıntıya gireceğini anlatan yetkili, ''Önümüzdeki hafta da 'Carmina Burana' var. Bir tek trompetle hiçbir senfonik eseri çalamazsınız. Yine, dört trompete ihtiyaç var. Temin edilemezse sorun sürecek ve o konser de belki iptal edilecek'' diye konuştu.
 
Asıl sorunun konservatuvarla olmadığını vurgulayan yetkili, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü'nden orkestranın sorununa geçici birçözüm bulunması adına yardım beklendiğini kaydetti.

CSO, 24 Ekim Cuma günü Gustav Mahler'in ''5. Senfonisi'' ile izleyici karşısına çıkacaktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle