Gündem Haberleri

  Costa Concordia için tarihi operasyon

  Hürriyet Haber
  17.09.2013 - 07:02 | Son Güncelleme:

  İtalya açıklarında geçen yıl karaya vuran Costa Concordia yolcu gemisini kaldırma çalışmaları gece çıkan fırtına nedeniyle iki saat gecikmeli olarak başladı. Costa Concordia’nın denizden çıkarılması tarihin en pahalı kurtarma operasyonu olmaya aday.

  Kazadan bu yana bir kısmı batık halde yan yatmış olan geminin doğrultulması çalışmalarının 12 saat sürmesi bekleniyor. Gemiyi kurtarma çalışmaları şu ana kadar 600 milyon euroya mal oldu. Operasyon tamamlanana kadar çok daha büyük harcamalar yapılacağı tahmin ediliyor.

  Geçen yıl Ocak ayında Giglio Adası açıklarında meydana gelen kazada 32 kişi yaşamını yitirmişti. Kaza sonrası beş kişi, adam öldürmek suçundan hapis cezasına çarptırıldı. Geminin kaptanı Francesco Schettino’nın ise gemiyi terk etmek ve adam öldürmek suçundan yargılanmasına devam ediliyor.

  Mühendisler, daha önce hiç bu denli büyük boyutta olan ve karaya bu kadar yakında bulunan bir geminin dik konuma getirilmesine girişmemişti.

  İtalya Sivil Koruma Dairesi yetkilileri, deniz ve hava koşullarının gemiyi kurtarma çalışmaları için uygun olduğunu belirtti. Yetkililer, çalışmaların uzaktan idare edileceği kontrol odasına ait dubanın gemiye yakın bir noktaya konumlandırılmasının da fırtına nedeniyle geciktiğini söyledi.

  Mühendisler, bu kontrol odasından halat kasnakları ve denge sağlayıcı ağırlıklar kullanarak Costa Concordia’yı vurduğu kayalıklardan kaldırmaya çalışacak.

  Çalışmalara katılan mühendislerden Sergi Girotto, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonun planlandığı gibi ilerlediğini ve herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi. Çalışmalar başladıktan birkaç saat sonra gazetecileri bilgilendiren Girotto, “Çıplak gözle bir şeyler görebiliriz” dedi.

  Kurtarma ekipleri, 114 tondan daha ağır olan ve üç futbol sahası boyutundaki gemiye dev madeni zincirler ve kablolar bağlıyor. Gemiyi sarmak için, Titanik gemisinin ağırlığının iki katına denk gelen 50’den fazla zincir ve vinç kullanılıyor. Bugünün sonuna doğru, geminin, çalışmalar için özel inşa edilen çelik ve betondan yapılan su altı platformunun üzerine oturtulması bekleniyor.

  Gemi omurgasının üstüne oturtulduğu zaman tam hasar tespit ve denetim çalışmalarının mümkün olabilecek, sonraki aşamada geminin onarımına geçilecek. Ardından römorkörler yardımıyla gemi kıyıya çekilecek ve sökülecek.

  AFP haber ajansına konuşan operasyonun baş sorumlusu Nick Sloane, geminin bir kış daha atlatamayacak hale geldiğini belirtti.

  Mühendisler, kalın kablolar ve her iki yanına kaynak edilen su dolu dev madeni kutularla gemiyi döndürmeye çalışacak. Gemicilik terminolojisine ‘parbuckling’ olarak giren bu yöntem, daha önce 1941’de Japonların ABD’ye ait Pearl Harbour limanını bombalamasıyla zarar görüp yan yatan USS Oklohoma savaş gemisinin doğrultulmasında uygulanmıştı.

  Bu operasyonun 18 aydan uzun bir süredir yaklaşık 15 metrelik bir kısmı su altında kalan gemiye tahribat verilmemesi için çok yavaş yürütülmesi gerekiyor.

  Çevreciler, operasyonun yolunda gitmemesi durumunda gemiden deniz suyuna zehirli maddeler sızmasından endişe ediyor. Olası sızıntıların yayılmasını engellemek için geminin etrafına ağlar ve setler çekildi.

  Giglio Belediye Başkanı Sergio Ortelli, “Geminin kaldırılması, limanımızda mümkün olan en kısa sürede çözülmesini beklediğimiz soruna da bir son vermiş olacak… Adalılar, geminin buradan götürüldüğünü görmek için sabırsızlanıyor” dedi.

  Giglio Adası’nın ekonomisi büyük oranda turizme bağlı. Fakat Costa Concordia'nın varlığı, turist sayısının da azalmasına neden oldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı