Gündem Haberleri

  Çorum'da sokak hayvanlarına şefkat eli

  A.A
  19.01.2012 - 16:15 | Son Güncelleme:

  Çorum'da “Sokak hayvanları bizim vicdanımızdır. Onları yaşatalım” Kampanyası kapsamında ilköğretim okulu öğrencilerine sokak hayvanlarına dağıtmaları için erzak dağıtıldı.

  Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü'nce organize edilen “Sokak hayvanları bizim vicdanımızdır. Onları yaşatalım” Kampanyası, Albayrak İlköğretim Okulu'nda başlatıldı.
  Kampanya kapsamında Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü yetkililerince ilköğretim okulu öğrencilerine doğada bulunan hayvanlara dağıtmaları için erzak dağıtıldı.
  Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mahmut Temel, “Sokak hayvanları bizim vicdanımızdır. Onları yaşatalım” sloganıyla öğrencilerde hayvan sevgisini ve sorumluluk duygusunu da geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
  Sokak hayvanlarının soğuk havadan olumsuz etkilendiğini kaydeden Temel, tüm yurtta etkili olan soğuk hava nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak ve yaban hayvanları için herkesi daha duyarlı olmaya davet etti.

  “Çorumluyuz, sokak hayvanlarından sorumluyuz”

  Çetin kış şartlarının insanları olduğu kadar hayvanları da etkilediğine dikkat çeken Temel, şunları kaydetti:
  “Türkiye'nin büyük bir bölümü kar ve soğuk havanın etkisinde. Yaban hayvanları ve sokak hayvanları kar nedeniyle kapanan zeminde yiyecek bulmakta güçlük çekiyor. Özellikle kuşlar çok aç. Kuşlar için lütfen herkes pencerelerinin kenarlarına ekmek ıslatıp bıraksın. Yine kedi ve köpekler için yemek artıkları poşetler içinde çöp konteyneri kenarlarına bırakılabilir.”
  Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde projenin Çorum'da bulunan tüm ilköğretim okullarında devam edeceğini vurgulayan Temel, şöyle devam etti:
  “İlköğretim okullarımızda her sınıftan bir öğrenciye bir poşet içinde 2 paket süt, 2 ekmek ve 1 su kabı veriyoruz. Öğrenciler kendi evleri civarında veya uygun bir yerde su kabıyla bu ekmek sütü bırakacak, kapları takip edecek, bittikçe ekmek ve süt takviye edecek. Daha sonra da bu kaplara su koyarak hayvanların susuzluğuna derman olacak. Bu çalışmadaki en büyük amacımız halkımızın bu konuda dikkatini çekmek, bu sayede herkesin evinde oluşan yemek artıklarını çöpe atmak yerine müsait bir alana, sokak hayvanlarının yemesi için bırakmalarını sağlamaktır. Ayrıca çalışma öğrencilerimizin hayvan sevgisinin ve sorumluluk duygusunu geliştirmeyi hedefliyor. Yalnız öğrencilerimizi değil, tüm halkımızı kampanyamıza destek olmaya davet ediyorum. Unutmayalım, Çorumluyuz sokak hayvanlarından sorumluyuz.”
  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Kibaroğlu ise, soğuk hava nedeniyle suyun donduğunu ve hayvanların su sıkıntısı çektiğini belirtti.
  Kibaroğlu, “Su sıkıntısı çeken hayvanlar için 5 litrelik su şişelerini kesip içerisini suyla doldurarak kapı önlerine koyabiliriz. Özellikle iş yeri sahipleri lütfen bunu yapsın. Köpekler ve kediler susuzluğa 8 saat, açlığa ise 3 gün dayanabilir. Zorlu kış şartlarında sokak ve yaban hayvanlarına destek olalım. Onlar bizim dostlarımız” diye konuştu.
  Konuşmaların ardından kampanya kapsamında Albayrak İlköğretim Okulu öğrencilerine sokak hayvanlarına vermeleri için erzak dağıtıldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı