Gündem Haberleri

  "Corrie'nin ölümünden İsrail devleti sorumlu değil"

  Hürriyet Planet
  28.08.2012 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Hayfa mahkemesi, 2003 yılında Gazze'de düzenlenen Filistin yanlısı bir gösteri sırasında İsrail ordusuna ait bir buldozerin altında ezilerek can veren ABD'li aktivist Rachel Corrie'nin ailesinin açtığı davayı neticelendirdi.

  Mahkeme, İsrail devletinin, 23 yaşında hayatını kaybeden Corrie'nin ölümünden sorumlu olmadığına hükmetti. Olayı "üzücü bir kaza" olarak nitelendiren hakim Oded Gerşon, buldozeri kullanan askerin ve ordunun da ihmali olmadığını belirtti.

  Hakim ayrıca, Corrie'nin ölümünün ardından ordu tarafından açılan soruşturmanın gereğince yürütüldüğünü ifade etti. Ordunun yürüttüğü soruşturma sonucunda buldozerin, Corrie'yi moloz yığının arkasında olduğu için görmesinin imkansız olduğuna kanaat getirilmiş ve hiçbir asker ya da yetkiliye ceza verilmemişti.

  Bunun üzerine Corrie'nin ailesi de Mart 2010'da Hayfa mahkemesine başvurarak, İsrail devleti ve savunma bakanlığı aleyhinde sembolik olarak 1 dolarlık dava açmıştı.

  CORRIE BÖYLE CAN VERMİŞTİ

  Corrie, beraberindeki bir grup Filistinli aktivistle birlikte Mart 2003'te Refah'taki bir evin yıkımının engellenmesi için canlı kalkan oluştururken, İsrail ordusuna ait bir buldozerinde altında kalarak, feci şekilde can vermişti.

  "İNSANLIK İÇİN KÖTÜ BİR GÜN"

  Anne Cindy Corrie, Hayfa mahkemesinin verdiği kararın kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, "Bu kötü bir gündü. Sadece ailemiz için değil. İnsan hakları, insanlık, hukukun gücü ve tüm İsrail için kötü bir gün" dedi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Corrie ailesinin avukatı Hüseyin Ebu Hüseyin de, "Karar uluslararası hukuka ve insanlığa karşıdır. Davayı ailenin isteği üzerine temyiz için bir üst mahkemeye taşıma kararı aldık" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı