Gündem Haberleri

  'Cordoba Katedrali ve Ayasofya evrensel ibadet yeri olsun'

  MADRİD (A.A)
  17.02.2006 - 08:04 | Son Güncelleme:

  İspanya'daki İslam Konseyi, Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'dan Cordoba Katedrali ve Ayasofya Cami'nin evrensel ibadet yerleri olmasının sağlanmasını istedi.

  İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin yayımlanmasından sonra ortaya çıkan gerginliği yatıştırmak amacıyla Başbakan Zapatero tarafından geçtiğimiz günlerde kabul edilen İslam Konseyi, internet sitesindeki açıklamada, geçmiş tarihte katedralken cami olan İstanbul'daki Ayasofya Camii'nin ve cami iken katedral olan Cordoba Katedrali'nin “evrensel ibadet yerleri olmasının Medeniyetler İttifakı projesinin çimentosunun sağlamlaştırılmasına yardımcı olacağını” savundu.

  “Hıristiyanlar, Müslümanlar, diğer dinlerin inananları aynı Allah için birlikte dua edebilir ve ruhsal düğümleri aza indirebiliriz” denilen açıklamada, Ayasofya Cami ve Cordoba Katedrali'nin evrensel ibadet yerleri olarak kullanılmasına yönelik Zapatero'dan teşvik istendi.

  Başbakan Zapatero ve Başbakan Erdoğan'ın eşbaşkanlığında yürütülen Medeniyetler İttifakı projesinin “çok değerli bir iddia” olduğunu kaydeden İslam Konseyi, dinler arasındaki farklılıkların hiçbir şekilde “yabancılaştırılmaması” gerektiğini kaydetti.

  Cordoba'nın simgesi haline gelen Cordoba Katedrali, Endülüs Emevileri döneminde 785 yılında Emir Abdurrahman tarafından cami olarak yaptırılmış, ancak Cordoba'nın yeniden İspanyolların eline geçmesiyle 3. Ferdinand'ın emriyle 1523 yılında katedral haline dönüştürülmüştü. 24 bin metrekarelik alanda yer alan heybetli yapı Katolikler için ibadet yeri olarak kullanılsa da tüm taleplere rağmen Müslümanlar için ibadet izni verilmiyor.

  Öte yandan İslam Konseyi, Avrupa'daki bazı medyada halen “İslam düşmanlığına karşı kampanyanın devam ettiğini” ileri sürüp, bunun engellenmesini istedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı