Gündem Haberleri

  'Cop davası' başladı

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Aydın'da, polisin E tipi Cezaevi çevresindeki evlerde arama yaptığı sırada çıkan arbedede Resul Aydemir'in ölümüyle ilgili açılan davaya başlandı. Yakınları Aydemir'in kafasına yediği cop darbesiyle fenalaştığını ve hayatını kaybettiğini öne sürüyor.

  DAVANIN BAŞKA İLE ALINMASI TALEP EDİLDİ

  Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, olayda hem sanık hem de davacı olan Süleyman Aydemir, Abdullah Aydemir ve Ayten Aydemir hazır bulunurken, sanık 12 polis katılmadı.

  Duruşmada, Aydın Valiliği'nin mahkemeye gönderdiği yazı okundu ve kamu güvenliği açısından davanın başka bir kente alınmasını talep edildi.

  Ölen Aydemir'i savunan İzmir Barosu'na üye 8 avukat, Valiliğin bu talebinin hak arama özgürlüğünü kısıtlayıcı nitelik taşıdığını belirterek, Aydın adliyesinin güvenlik önlemlerinin yeterli olduğunu ileri sürdü. Avukatlar, davanın başka bir kente alınmasının, devlet ve yargı güvenilirliğini zedeleyeceğini iddia etti.

  SON KARARI ADALET BAKANLIĞI VERECEK

  Resul Aydemir'in ölümünden sorumlu oldukları iddiasıyla haklarındakamu davası açılan 12 polis ve polise etkin direnme gösterdikleri gerekçesi ile yargılanan ölenin yakınlarının tutuksuz yargılandığı davanın başka bir kente alınması yetkisinin, Adalet Bakanlığı'nda olması nedeniyle dosyanın Adalet Bakanlığı'na gönderilmesine karar verdi.

  Aydın'da, 15 Mart 2001 tarihinde Aydın Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, cezaevi çevresindeki evlerde arama yapmak istemiş, bu esnada çıkan tartışma ve kavgada Resul Aydemir (35) ölmüştü.  Aydemir'in cenaze töreni sırasında vatandaşlarla polis arasında çatışma çıkmış ve 11 polis çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı