GeriGündem Conkbayırı'nda zafer coşkusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Conkbayırı'nda zafer coşkusu

Conkbayırı'nda zafer coşkusu
refid:12247926 ilişkili resim dosyası

Çanakkale Destanı'nın dönüm noktası olan Anafartalar Zaferi'nin 94'üncü yıldönümü, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Conkbayırı'nda törenle kutlandı.

TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

Conkbayırı'ndaki tören Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere toka edilmesiyle başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Tankçı Kurmay Albay Adem Yüksel, 10 Ağustos sabahının ilk ışıklarıyla Çanakkale Savaşı'nın dönüm noktası, tarihteki son büyük süngü savaşının başladığını belirterek, “Düşman silahını kullanmaya vakit dahi bulamadı. Boğaz boğaza kahramanca mücadele neticesinde ilk hatta bulunan düşman çoğunlukla imha edildi. 10 Ağustos 1915’de gerçekleşen bu muharebeyi uzaktan dürbünüyle izleyen İngiliz Başkomutan Hamilton ise Türkleri kovanından çıkan ara sürülerine benzeterek, ’İngilizler için bu derece ümitsizce ve kan dökücü olan bu muharebelerin açıklaması asla kağıda yazılamaz’ diyerek, 10 Ağustos günü Türk kuvvetlerinin gösterdiği muhteşem cesareti ve üstün başarıyı itiraf etmiştir. 10 Ağustos akşamı ellerinde kayda değer bir stratejik arazi kesimi kalmayan müttefik kuvvetler Gelibolu Yarımadası’ndan çekilmeye karar vermiş Aralık 1915'te Türk topraklarını terk etmeye başlamışlardır. Çanakkale Savaşları’nın unutulmaz kahramanı Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in başarısı ileride başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kaynağı olmuştur” dedi.

Törende 2'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı 18'nci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli 30 asker Anafartalar Muharebeleri'nin canlandırmasını yaptı. Conkbayırı'na yapılan top atışları sırasında Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal'in göğsündeki saate bir şarapnel parçasının isabet etme anına da gösteride yer verildi. Töreni izleyen konuklar, savaş anını, top seslerini, barut kokusunu ve feryatları yaşlı gözlerle izledi.

Tören, Vali Abdülkadir Atalık ile 18'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay'ın Anafartalar Zaferi Anı Defteri'ni imzalamasıyla devam etti. Son olarak 2'nci Kolordu Komutanlığı bandosu tarafından Anafartalar, Sakarya ve Dumlupınar marşları seslendirildi. Öte yandan şehitlerin ruhuna Kabatepe Tanıtım Merkezi'nde mevlit okutuldu.

Çanakkale Savaşları sırasında, itilaf birlikleri Seddülbahir ve Arıburnu'ndaki çarpışmalardan sonra Gelibolu Yarımadası'nı buralardan geçmenin imkansız olduğunu görerek, Yarımada'nın daha kuzeyinden Anafartalar'da yeni bir cephe açmış ve Conkbayırı'nı ele geçirmişti. Ancak 10 Ağustos'ta Mustafa Kemal'in emriyle başlatılan süngü hücumunda, düşman geri püskürtülerek itilaf devletlerinin Anafartalar'dan Gelibolu Yarımadası’nı geçme ümitlerini de son erdirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle