Gündem Haberleri

  "Concorde'un pahalı bir hata olacağını söylemiştim"

  Hürriyet Haber
  17.10.2003 - 17:52 | Son Güncelleme:

  1970'lerin ortasında Avrupa'da Concorde heyecanı yaşanırken, havacılık muhabiri bir kadın, bu tür bir uçak projesinin pahalıya mal olacak bir hata olduğunu söyleyerek herkesi şaşırtmıştı. Mary Goldring, Concorde'la ilgili son dönemde yaşanların kendisini haklı çıkardığını söylüyor.

  British Airways, sesten hızlı uçak Concorde'la gelecek cuma son ticari uçuşunu yapmaya hazırlanıyor. 1976'dan beri seferlerini sürdüren ve "zenginlerin uçağı" olarak adlandırılan Concorde 3.5 saatte okyanusu aşabiliyor.

  2000 yılında Paris'te düşen bir Concorde uçağında 113 kişinin ölmesiyle France Air seferlere ara verdi. Daha sonra uçuşlar tekrar başladı ancak Concorde seferleri yapmak British Airways ve France Air'e ticari açıdan zarar vermeye başladı. İki şirket nisan ayında seferleri yıl sonunda sona erdireceklerini açıkladı. Neden olarak da yolcu sayısındaki azalış ile bakım ve onarım maliyetlerinin artması gösterildi.

  1960'larda Economist dergisinin havacılık muhabirliğini yapan Mary Goldring, o dönemde Concorde projesine karşı çıkan ender isimlerden biriydi. Goldring, şimdi müzeye kaldırılmaya hazırlanan Concorde'un kendisini haklı çıkardığını söylüyor. (BBC)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı