Gündem Haberleri

  ÇOMÜ'den Sayıştay açıklaması

  Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA) -
  11.02.2011 - 18:11 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir ile ilgili bir gazetede ’Sayıştay’ı isyan ettiren yolsuzluk’ başlığı ile verilen haber üzerine üniversite yönetimi açıklama yaparak iddiaların gerçek olmadığını öne sürdü.

  Rektörlükten yapılan açıklamada, başka üniversiteye ait fotoğrafla yayımlanan haberde gerçek dışı beyanların yer aldığı ve kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu doğduğu belirtildi. Sayıştay müfettişlerinin 6 milyon liralık usulsüzlük tespit ettiği, öğrencilerden yasal harç dışında bir yılda 1 milyon 200 bin lira toplandığı, kütüphaneye zamanında teslim edilmeyen kitaplar nedeniyle öğrencilere bir yılda 35 bin 483 lira ceza kesildiği ve ceza paralarının kayıtlara geçilmediği, üniversiteye alınan araçlara resmi plaka takılmadan vakfa aitmiş gibi gösterildiği ve Hamzakoy Uygulamalı Oteli’nde fuhuş yapıldığı iddialarının yer aldığı habere cevap olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

  "6085 sayılı Sayıştay Kanunu’na göre tüm kamu kurumlarının hesaplarının incelenmesi ve rapor edilmesi şeklinde her yıl yapılan ve rutin denetlemelerden biri olan bu yılki denetimde de 2009 yılı hesaplarımız incelenmiş ve sorgular belirlenmiştir. Sayıştay denetçisi tarafından yapılan bu denetim sonrası da prosedür gereği, ilgili birim veya kişilerce sorguda sorulan hususlara gerekli açıklamalar yapılarak belgeleri ile birlikte Sayıştay Başkanlığı’na sunulmuştur. Konu hakkında gerek Sayıştay Başkanlığı, gerekse Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı nezdinde üniversitemize gönderilen bir geri bildirim de söz konusu olmadığı gibi yargıya intikal eden bir durum da olmamıştır."

  Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir’in, ayrı bir tüzel kişilik olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim, Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı Genel Kurulu’nun doğal üyesi olduğunu kaydedilen açıklamada, "Bu vakıf üzerinde şahsi bir denetiminin olması kesinlikle söz konusu değildir. Bu Vakfın seçimle işbaşına gelen bir Başkanı ve bir de Yönetim Kurulu bulunmakta olup, bu organların aldıkları karar gereği her yıl olduğu gibi 2009 yılında da, Üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrencilere içinde pek çok hediyenin ve özellikle de sigorta poliçesinin bulunduğu bir paket, vakıf tarafından hazırlanmakta ve herhangi bir zorlama olmaksızın arzu eden öğrenciler bu paketi ürün bedeli olan 120 lira karşılığında satın alabilmektedirler. Bu paketi hazırlayan ilgili Vakıf olduğu için de geliri doğal olarak yine Vakıf hesabına yatırılmaktadır" denildi.

  Açıklamada, üniversiteye alınan araçların yine üniversitemiz adına tescil edilip resmi plakalarının takıldığı belirtilerek, "Üniversitemiz Hamzakoy Uygulama Oteli ile ilgili olarak yazılan ahlak dışı ifadelerin ise, gerçekle hiçbir ilgisinin olmadığını da belirtmek isteriz. Yayımlanan haberde kullanılan ifadeler ve üslup dikkate alındığında, yaklaşan Rektörlük seçimi öncesinde kişilerin ve kurumların manevi şahsiyetlerine zarar vermeme konusunda azami dikkat ve özenin gösterilmesi hususundaki inancımızı da belirten bir tekzip metninin, gazetenin Sorumlu Müdürlüğüne ve gazetenin internet sayfasına gönderildiğini belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz" ifadesine yer verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı