Gündem Haberleri

  ÇOMÜ 'Laçiner' dedi

  Ersan KÜÇÜKKURU / ÇANAKKALE, (DHA)
  18.02.2011 - 21:55 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) 2011 - 2015 dönemi için 8 öğretim üyesinin yarıştığı Rektör Adayı Belirleme Seçimi’nde, Prof. Dr. Sedat Laçiner en fazla oyu alan isim oldu.

  Terzioğlu Yerleşkesi, Troia Kültür Merkezi, Sevim Buluç Oditoryumu’nda, bugün saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleşen seçimde, 530 öğretim üyesinden 518’i sandık başına gitti. Oylama sonunda, Biga İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Laçiner 179 oyla ilk sırada yer aldı. Mevcut Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir 168 oyda kalırken sandıktan Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Erdinç Yiğitbaş’a 89, Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Eski Başhekimi Prof. Dr. Muammer Karaayvaz’a 32, Biga Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay’a 18, Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefa Dereköy’e 13, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Yavaş Kıncal’a 11 ve Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Özdemir’e 2 oy çıktı. Sandıktan 6 oyun da boş çıktığı belirtildi.

  Seçimin ardından tebrikleri kabul eden Prof. Dr. Sedat Laçiner, "Seçim, demokrasinin en önemli göstergesi ve demokrasinin de en güzel yakıştığı yer üniversiteler, bilim insanları. Burada bilim insanları kendi iradelerini ortaya koydular. Tabi sürecin tamamı değil bu. Ama burada çok olgun bir seçim süreci yaşadık. Kimse birbirini kırmadan, saygı, sevgi içerisinde geçti. Şu ana kadar mevcut rektör hocamız hizmet etmiştir. Ümit ederiz ki, bundan sonra hizmet etmek fırsatı bize de verilmiş olur. Öğretim üyelerine teşekkür ediyorum. Buradan 179 oyla ilk sırada çıktık. Bu rektörlük görevi bize veya başkasına, kime verilirse verilsin 530 kişinin haklarını koruyacaktır. Bundan şüphemiz yok" dedi.

  Rektörlük Adayı Belirleme Seçimi ardından, sonuçlar ilk olarak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından değerlendirilmeye alınacak. En fazla oyu alan 6 aday ile YÖK birebir yapacağı mülakatın ardından belirlediği üç ismi Cumhurbaşkanlığı’na sunacak. Ardından da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından rektör ataması yapılacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı