GeriGündem Çömelme askeri gereklilik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çömelme askeri gereklilik

Çömelme askeri gereklilik
refid:15142796 ilişkili resim dosyası

Genelkurmay, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un, 11 askerin şehit olduğu Gediktepe’yi ziyaretlerinde mevzide çömelmelerine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Genelkurmay’da dün düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlayan Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, konuyla ilgili şöyle dedi:

3’er 5’er sızıyorlar

“Orası düzenli bir cephe, mevzi değil. Türkiye-Irak sınırının tam üzerinde sıfır hattıdır. Mevzinin güneyi Irak’ın kuzeyi. Her zaman birkaç terörist veya keskin nişancı civarda olabilir. Mevzilerdeyken Türkiye Başbakanı ve komutanlarını tehdide açık bir şekilde ayakta tutmak doğru bir hareket tarzı olmazdı. Kısacası bu askeri bir gereklilik. ”
Güler, Gediktepe’deki saldırıda zafiyet yaşandığına ilişkin eleştirilere de şu yanıtı verdi: “Gediktepe’de saldıran terörist rakamını bire bir bilmek mümkün değil. Saldırıyı yapan grubun 50-60 civarında, kılavuzluk, lojistik destek dahil, destekçi unsurlarının ise 40-50 kişi civarında olduğunu söylemek mümkün. Çok bildiğini zanneden, aslında konudan hiç bilgileri olmayan bazı yorumcuların söylediği gibi, 100-200 kişilik bir grup toplu halde tören geçişi yapar gibi hudutlardan girmiyor. Günlerce önceden başlayan, 3-5 kişilik grupların sızması, sonra bunların değişik yerlerde 15-20 kişilik gruplar halinde bir araya gelmeleri ve saldırıdan hemen önce hedef bölgesinde bir araya gelmeleri şeklinde bir taktik izleniyor. Bu nedenlerle insansız hava araçlarının (İHA) ya da diğer istihbarat vasıtalarının 200 kişiyi tespit edemedikleri gibi bir durum ortada yok.”

Yaylaları kullanıyorlar

Genelkurmay Başkanlığı İç Güvenlik Harekat Daire Başkanı Tümgeneral Fahri Kır da şunları söyledi: “Vatandaşlarımızın yaylaları serbestçe kullanarak, geçimlerini sağlamaları elbette bizim de isteğimiz. Ancak bu durumun terör örgütünce istismar edilerek terörist faaliyetler için kullanılması, bazı sorunlar yaratıyor, güvenlik güçlerimizin halkla teröristi ayırmada zorluk yaşamasına neden oluyor. Zaman zaman yaşanan tereddütlerde güvenlik güçleri zayiat verebiliyor. Nitekim, bu ikilem Gediktepe’de de yaşandı.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle