Gündem Haberleri

  Colin Powell kitle imha silahları “yalanları” için açıklama istedi

  Guardian
  18.02.2011 - 10:06 | Son Güncelleme:

  ABD eski Dışişleri Bakanı Colin Powell, Saddam Hüseyin rejiminin elinde kitle imha silahları olmadığına yönelik istihbaratın neden kendisine verilmediği konusunda CIA ve Pentagon’dan açıklama istedi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  ABD ve Alman istihbaratı tarafından Curveball kod adıyla bilinen Refid Ahmed Elvan el Cenabi, Guardian’a yaptığı açıklamada, “Irak Savaşı’nın başlamasını sağlayan delillerin gerçek olmadığını” itiraf etmişti. Irak Savaşı döneminde Dışişleri Bakanı olan Powell, bu itirafın ardından, Irak savaşı dosyalarını derleyen ABD’li kurumlara gerekli soruların sorulması gerektiğini belirtti.

   

  Powell, özellikle CIA ve Pentagon’un askeri istihbarat kolu olan Savunma İstihbarat Kurumu’nu (DIA) işaret etti. Cenabi, Mart 2003’te başlayan Irak işgalini haklı kılmak adına, Beyaz Saray’ın birincil kaynağı olmuştu.

   

  Powell, CIA ve DIA’in, Cenabi hakkında gerekli uyarıyı yapmamalarının nedeninin sorulması gerektiğini söyledi ve Curveball’un verdiği bilgilerin güvenilir olmadığının neden belirtilmediğinin açıklanmasını istedi.  

   

  Guardian’a konuşan Powell, “Curveball adlı kaynağın güvenilir olmadığı uzun yıllardan beri biliniyordu… Yanlış bilginin neden savaş dosyaları arasına eklendiği ve Ulusal İstihbarat Değerlendirmesi (NIE) kapsamında Kongre’ye gönderildiği ortay çıkarılmalı. Bununla birlikte, bu bilginin neden ABD Başkanı’nın ulusa sesleniş konuşması ve benim Birleşmiş Milletler’de (BM) yaptığım sunuma neden eklendiği sorgulanmalı” dedi.

   

  Irak işgalinin başlamasından bir ay önce, 5 Şubat 2003 tarihinde, Powell BM Güvenlik Konseyi’nde savaşın başlaması için gerekli unsurları sunmuştu. Konuşmasında, “biyolojik silahların bulunduğu tesisler… Bu tesislerden birinde yöneticilik yapan görgü tanığının verdiği bilgilere” değindi. Ancak, Cenabi’nin verdiği bilgilerin yanlış olduğu biliniyordu.

   

  Powell, geçmişte BM’ye yanlış bilgi aktardığı için duyduğu pişmanlığı dile getirmiş ve bunun kariyerinde karar bir leke oluşturduğunu belirtmişti. Ancak en son açıklamaları, istihbarat kurumları ve eski başkanlarını, ellerindeki bilgiyi açığa vurmadıkları ve yanlış bir kaynağı tespit etmekte başarısız oldukları için baskı altında bıraktı.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı