Gündem Haberleri

  Çok zafiyet var

  Hürriyet Haber
  07.10.2008 - 23:41 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, terörle mücadele konusunda Türkiye’nin AB standartları açısından bir demokratikleşme ihtiyacı içinde olmadığını, bu konuda fazlasıyla adım atıldığını savundu.

  Başta DTP olmak üzere bazı kesimlere mesaj gönderen Baykal, terörü mazur ve mübah görerek siyaset yapılamayacağını söyledi. Baykal, dün NTV’de canlı yayında, şu değerlendirmelerde bulundu:

  Kararlılık eksikliği

  Tablo, yaşanan terör olayında bir zafiyet var olduğunu gösteriyor. Yılbaşından bu yana 100’ün üzerinde kayıp verdik. Gerekli önlemlerin alınamamış olması, istihbarat eksikliği, tahkimat gibi zafiyetlerin yanında asıl iki temel zafiyet var.

  Bunlardan biri Kuzey Irak. Bir komşu ülkenin bu teröre destek vermesi. Türkiye’nin yanı başında bir başka ülke bir terör örgütünü bağrına basmaktadır. Bu konu derhal ABD ve Irak yetkilileri ile müzakere edilmeli. Geçen kış Kuzey Irak’ta yapılan askeri harekátın kesin sonucu sağlayacağı umulmuştu. Tabuları kırarak askeri harekát yapılabileceğini gösterdik. O zaman ’erken mi çıkıyoruz’ demiştik. Ama o zamanki ABD Savunma Bakanı ’Türkiye hemen çıkmalıdır’ açıklaması yapmıştı. ’ABD göstermelik mi izin veriyor’ demiştim. Kalıcı çözüme onayı henüz tam alamadığımızı görüyorum. Müttefiklerimizle mutabakatın henüz tam sağlanmadığı görülüyor.

  Siyasi bulanıklık

  İkinci temel zaaf; Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki siyasi bulanıklığı, zihin karışıklığıdır. Terör herkes için ortak bir kararlılıkla etkisiz kılınması gereken bir tehdittir, böyle olmalıdır.

  Böyle demokrasi olmaz

  ’Demokrasi anlayışımızın gereği isteyen terör yapar, biz onla mücadele ederiz, isteyen de terör yapanı haklı bulur, onu himaye eder, onun sözcülüğünü yapar, bu da demokrasinin gereğidir’ böyle bir demokrasi yok. Dünyada yok. Bizde de olamaz. Terörü tanımlamakta ortak anlayış içinde olacağız. Meclis’teki siyasi partiler, Meclis dışındaki toplumsal güçler, basın özgürlüğünü kullananlar, yayın yapanlar herkes. Terörü mazur göstererek, bu mücadelede başarılı olunamaz.

  Adım fazlasıyla atıldı

  Terörle mücadele konusunda Türkiye’nin AB standartları açısından bir demokratikleşme ihtiyacı içinde olduğunu hiç sanmıyorum. Bu konuda gereken adımlar fazlasıyla atılmıştır.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı