Gündem Haberleri

  Çok krizler yaşadık kuş gribini de aşarız

  Hürriyet Haber
  17.01.2006 - 17:02 | Son Güncelleme:

  Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, Türk turizmine yönelik geçmişte Avrupa'da çok krizler çıktığını, Avrupa basınında kuş gribi konusunda yanıltıcı ve abartılı bilgilerin yer almasıyla ilgili krizi de aşacaklarını söyledi.

  Baraner, Türkiye'ye yönelik turizm rezervasyonu yapılan bir dönemde kuş gribi krizinin bir an önce aşılması gerektiğini belirterek, “Avrupa'da çok krizler yaşadık, kuş gribini de aşarız” dedi.
  Türkiye açısından Alman kamuoyunda hoş olmayan, yanıltıcı ve önyargılı bilgilerin giderilmesi gerektiğini ifade eden Baraner, “Ben bunun kısa zamanda ortadan kalkacağına inanıyorum. Türkiye, turizmde ailelerin birleştiği, sözleştiği bir ülke oldu” diye konuştu.

  Avrupa ülkelerinde oluşturulan 100 bine yakın satış noktasıyla Türk turizminin zarar görmemesi için mücadelenin sürdürüleceğini belirten Baraner, şunları kaydetti: “Türkiye'nin haklarını her konuda savunacağız. Türkiye'nin 2006'da turizmden olumsuz yönde etkilenmemesini sağlayacağız. Avrupalı tur operatörleriyle pazar günü Avusturya'nın Salzburg kentinde bir toplantı yapıyoruz. Bu toplantıya Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Ahmet Barut başkanlık yapacak. Önem taşıyan bu toplantıda konuyu enine boyuna tartışacağız, yeni stratejiler belirleyeceğiz. Türkiye'yi tercih etmeyen turistler için yeni girişimler başlatarak onları kazanacağız.”

   
  Baraner, kuş gribiyle ilgili olarak Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapılması gerektiğini de kaydederek, “Gerekli bilgileri alıp vermemiz lazım. Bu konuda iddialı konuşulmamalı, çünkü bu Türkiye'de belirlenmiş uluslararası bir sorun. Bu dünyanın başka ülkelerinde de var. Türkiye'de kurumların birlikte çalışması çok büyük önem taşımakta. Ciddi bir çalışmaya Avrupalılar farklı bakacaklardır” diye konuştu. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı