GeriGündem Çok kötü bir sonuç
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çok kötü bir sonuç

Abdullah Gül'ün aldığı 521 oy Erbakan'ı çok kızdırdı. Sonucu öğrenir öğrenmez Kutan'ın evine giden Erbakan, ‘‘Beni yanılttınız, çok kötü bir sonuç’’ diye çıkıştı. Gelenekçiler, yenilikçi il örgütlerini feshe hazırlanıyor.

YENİLİKÇİLERİN adayı Abdullah Gül'ün kongrede aldığı 521 oy, yasaklı lider Necmettin Erbakan'ı şoke etti. Erbakan, kongre sonucunu öğrenir öğrenmez, FP Genel Başkan Recai Kutan'ın milletvekili lojmanlarındaki evine giderek, ‘‘Beni yanılttınız, çok kötü bir sonuç’’ diye tepki gösterdi.

Gül'ü seçtirmemek için bütün gücünü kullanan ve konutuna çağırdığı delegelerle tek tek görüşen Erbakan, FP kongresinde sonucun açıklanıp da bütün çabalarının boşa çıktığını görünce çok öfkelendi.

Kongrenin ardından önceki gece, Kutan'ın evine giderek, Kutan ve kurmaylarıyla görüşüp, sonuçtan duyduğu hoşnutsuzluğu sert bir dille ifade etti. Kongre sonucu için, ‘‘Hiç iyi bir sonuç değil. Çok kötü bir sonuç’’ diyen Erbakan, kongre öncesinde kendisine ‘‘Merak etmeyin, rahat olun hocam, çok rahat kazanacağız, Gül en fazla 250 oy alır’’ diye sık sık bilgi veren Kutan'ın kurmaylarına da, ‘‘Beni yanılttınız’’ diye çıkıştı.

Erbakan'ın bu görüşmede Kutan ve kurmaylarına, kongrede yenilikçilere destek veren örgütlerin tasfiye edilmesi tavsiyesinde bulunduğu da bildirildi. FP kulislerinde, il etapta tasfiyesine gidileceklerin başında ise Diyarbakır, Bingöl ve Adana örgütlerinin geldiği konuşuluyor. FP Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Esengün de örgütlerde bir tasfiyeye gidilip gidilmeyeceği sorusuna, ‘‘Sadece kongreyle ilgili değil, teşkilatlarımızda her zaman değişiklik olabilir’’ dedi.

TASFİYEYE İSYAN

Yenilikçiler ise kendilerine de bu yönde duyumlar ulaştığı bilgisini verirken, olası bir tasfiye operasyonuna karşı sonuna kadar direnme kararı aldıklarını açıkladılar. Yenilikçi kanattan önde gelen bir isim, Hürriyet'e, ‘‘örgütümüze sonuna kadar sahip çıkacağız, bu iş o kadar kolay değil’’ dedi. FP kulislerinde de, kongrenin ardından bir süre çekilip, yönetimin tavrını izleme kararı alan yenilikçilerin, olası bir tasfiye operasyonu karşısında buna direneceği, bunun da mücadeleyi sertleştirip, partiyi bölünme sürecine götürebileceği yorumları yapılıyor.

Hoca'dan Kutan'a fırça

Çabaları yetmedi

FP kongresi öncesinde, muhalefete karşı hemen tüm operasyonu, Erbakan'ın en yakınlarından Oğuzhan Asiltürk yönetti. Yasaklı lider Erbakan'a şok yaşatan FP kongresinde de Asiltürk, Genel Başkan Recai Kutan'ı bir dakika olsun yalnız bırakmadı ve hep arkasında durdu. Kongreden alınan sonuç, ‘aksaçlılar’ olarak da adlandırılan gelenekçileri hayalkırıklığına uğratırken, Asiltürk, Kutan'ın listesinden Genel İdare Kurulu üyesi oldu.

Kutan: Hoca'nın etkisi yok

FP Genel Başkanı Recai Kutan, kongreyi kazanmasında yasaklı lideri Necmettin Erbakan'ın önemli bir etkisinin olmadığını savunurken, FP'lilerin Erbakan sevgisinin de kapatma delili olamayacağını söyledi. Kutan, yenilikçilere de, ‘‘Delege kararını verdi, defter kapandı. Artık parti içi mücadeleye izin vermem’’ uyarısında bulundu. Kutan, yeni GİK üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, kongre salonundaki Erbakan görüntüleri, slogan ve pankartlarının kapatma davasını etkileyip etkilemeyeceği sorusuna, ‘‘Erbakan ile gönül bağımız var. Bu camianın Erbakan'a sevgi ve sempati göstermesi normaldir. Birini sevip, sempati göstermek kapatma delili olmaz’’ dedi. Mültivizyon gösterisinde ‘‘Mücahit Erbakan’’ yazısı eşliğinde Erbakan görüntülerine yer verilmesiyle ilgili de, ‘‘Bu parti yönetiminin dışında oldu. Bizim de tasvip etmediğimiz bir olaydı ama bir hayli uzakta oturduğumuz için müdahalemiz de olamadı’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle