Gündem Haberleri

  ‘Çoğunluk’ vetosu

  Hürriyet Haber
  03.03.2005 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Hükümetin öğrenci affı Köşk'e takıldı. Cumhurbaşkanı Sezer, af niteliğindeki yasayı, nitelikli çoğunluk olan 5’te 3’le geçmediği için Meclis'e geri gönderdi.

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, kamuoyunda ‘Öğrenci Affı’ diye anılan yasayı veto etti. Türban yasağına uymadıkları için ‘devamsızlık’ ve ‘disiplin cezası’ gibi gerekçelerle üniversitelerden atılan öğrencilere de dönüş hakkı tanıyan ‘Yükseköğretim Kanununa Geçici Maddeler Eklenmesine Dair Kanun’, bir kez daha görüşülmesi isteğiyle TBMM’ye geri gönderildi. Sezer; akademik çevreler ve ana muhalefet partisi CHP'nin de karşı çıktığı yasayı geri gönderme gerekçesini şöyle açıkladı:

  AF NİTELİĞİNDE

  Bir disiplin cezası nedeniyle yüksek öğretim kurumlarıyla ilişiği kesilenlere yeniden öğrenim hakkı verilmesi 'af' niteliğindedir. Çünkü, bu düzenlemeyle, disiplin suçu oluşturan bir eylem nedeniyle verilen disiplin cezasının, hatta bu cezaya ilişkin karara karşı dava açılmış ve reddedilmiş ise yargı kararının hukuksal sonuçları ortadan kaldırılmaktadır.

  CEZAİ YAPTIRIM

  İdari cezalar da diğer cezalar gibi kendi alanında kamu düzenini sağlamaya yönelik 'cezai' yaptırımlardır. Bu nitelikleri nedeniyle idari cezalara ilişkin af kararlarının da, Anayasa'nın 87. maddesi kapsamına girdiğinden, bu maddede belirtilen nitelikli çoğunlukla alınması gerekir.

  BEŞTE ÜÇ ŞART

  Bu nedenle, incelenen Yasa'nın 1.maddesiyle 2547 sayılı Yasa'ya eklenen geçici 50 ve geçici 51. maddelerin, disiplin cezalarına getirilen af yönünden, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun oyu ile kabul edilmesi anayasal gerekliliktir.’

  8 MART'TA KOMİSYONDA

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya'da, konuya ilişkin sorulara, ‘Şu anda bunu değerlendirmek yanlış olur. Arkadaşlarımızla müzakere yapıp gereken adımı ondan sonra atarız’ dedi.

  Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç, Cumhurbaşkanı’nın iade ettiği öğrenci affı yasasının 8 Mart Salı günü TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşüleceğini bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı