Gündem Haberleri

  Çocuktan simit almanın cezası 6 ay

  Hürriyet Haber
  22.01.2002 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Bursa Valiliği'nce alınan ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre, sokakta çalışan 15 yaşından küçük çocuklardan mal veya hizmet alanlar, 6 aya kadar hapis cezası talebiyle yargılanabiliyor.

  Son yıllarda toplumsal yara haline gelen küçük yaştaki çocukların sokakta çalıştırılmalarının önüne geçilebilmesi amacıyla Bursa'da etkin çalışmalar yürütülüyor. Bursa Valiliği'nce sorunun çözümü için alınan ve Resmi Gazete'de yayınlanan güvenlik kararı, kent genelinde sokakta yaşayan veya çalıştırılan çocukların korunması ve suç işlemelerinin önlenmesi yolunda atılmış önemli bir adım oldu.

  Sokak, cadde, meydan, gar, otogar, tarihi ve kültürel mekanlar, ibadethaneler, terkedilmiş yapılar, inşaatlar, bankaların ATM'leri ve köprü altları gibi yerleri çocukların kullanımına ve barınmasına kapatan karar, 18 yaşın altındaki çocukların, toplu taşıma araçlarında, mezarlıklarda, nikah salonlarında, bar ve diskotek gibi eğlence merkezlerinde, kaldırımlarda, akan trafik içinde çalıştırılmalarını da yasaklıyor.

  İlköğretim çağındaki çocukların, çalıştırılmak yerine okula devamlarının sağlanması gerektiğini vurgulayan karar, sokakta çalışan ve reşit olmayan çoçuklardan herhangi bir eşya, mal veya hizmet alınmasını da engelliyor. Toplam 5 maddeden oluşan valilik kararına muhalefet edenler hakkında ise TCK'nın 526. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunuluyor ve bu kişiler 6 aya kadar hapis cezası talebiyle yargılanabiliyor.

  Buna göre, reşit olmayan, yani 15 yaşından küçük çocukların sattığı simit, mendil, kalem gibi eşyaları alan, para karşılığı otomobillerinin camlarını sildiren, ayakkabısını boyatan kişiler, tespiti halinde hakim karşısına çıkabilecekler.

  SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUKLARDAN BİRŞEY ALMAYIN

  Bursa Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muharrem Yılıkyılmaz, reşit olmayan çocukların sokakta çalıştırılmalarının son dönemlere büyük bir sorun haline geldiğini söyledi. Vatandaşların büyük bölümünün, bu çocuklardan birşey alarak veya para yardımında bulunarak onlara iyilik yaptığını düşündüğünü ifade eden Yılıkyılmaz, ''Aslında durum böyle değil. Sokaktaki çocuktan birşey almanın ona yardımı olmaz. Ancak, sokakta kalmasının süresini uzatabilir. Bu nedenle kimse sokakta çalışan çocuklardan birşey almasın'' dedi.

  Yılıkyılmaz, çocukların sokaklardan kurtulabilmesi amacıyla büyük çaba harcadıklarını anlatarak, Bursa'da çocuklarını çalıştıran 260 aileyi tespit ettiklerini ve bir aile hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Bu konudaki tespit çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Yılıkyılmaz, şöyle konuştu:

  ''Reşit olmayan çocuklarını sokakta çalıştırdıklarını belirlediğimiz aileleri önce uyarıyoruz. Daha sonra, çocukların çalıştırılması için bir zaruriyet söz konusuysa, bu ailelere destek veriyoruz. Tüm bu önlem ve uyarılara rağmen, çocuklarını çalıştırmaya devam eden aileler hakkında yasal işlem yapıyoruz.''

  AİLELERE UYARI

  Bazı ailelerin sadece ''Sokak yaşamını ve ticareti öğrenmesi'' ve böylece kendine olan özgüvenini kazanması amacıyla küçük çocuklarını özellikle okulların tatile girdiği dönemlerde çalışmaya teşvik ettiklerini vurgulayan Yılıkyılmaz, çocukların kontrol altında bulundurulmamaları halinde bu durumun da büyük sakıncalar yaratabileceğine işaret etti.

  Yılıkyılmaz, sokak kültürünün çok farklı olduğunu belirterek, ''Çocuklar sokaklarda son derece korumasız kalıyor. Her türlü kötülük,küçük yavrularımızın başına gelebilir. Anne ve babalar bu konuda çok dikkatli ve duyarlı davranmalı. Çocuğun çalışarak hayatı öğrenmesi isteniyorsa, bu aile büyüklerinin kontrolü altında yapılmalı'' dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı