Gündem Haberleri

  Çocukları üzmeyin

  Hürriyet Haber
  01.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu olayın takipçisiyiz

  BAHARİYE

  Ömrüm boyunca hesap beklerken kalbim dakikada fazladan en az 25 çarptı, çarpıyor. Neden mi? Çocukken yaşadığım bir olay yüzünden. Amerika'dan yeni gelmiş, 7 yaşında tek kelime Türkçe bilmez; depressif, ürkek bir çocukken, annemin bir arkadaşı beni bir pastaneye götürdü. Tek kelime konuşamıyordum ama tarzanca çok iyi anlıyordum. Annemin arkadaşı bana bir şaka yaptı hesap ödenirken. Anladığım şuydu: Para olmadığı için ben pastanede rehin kalacaktım. Bunu anlamıştım, ama şaka olduğunu anlamamıştım. İşte bu yüzden, sırf bu yüzden o gün, bugündür hesap beklerken anlamsızca gerilirim.

  Kadıköy'den arayan Mehtap Yaman'ın 13 yaşındaki oğlu, inşallah benim gibi olmaz. Umarım başına gelen, ruhunda iz bırakmaz. Mehtap Hanım, bundan iki hafta önce bir cumartesi günü, sinemaya giden oğlu ve arkadaşını saat yedide Bahariye'den almak üzere çocuklarla sözleşmiş. Sinema sonrası Bahariye Pizza Hut'a gideceklermiş. Çocukları almaya gittiğinde işittikleri Mehtap Hanımı çok üzmüş ve kızdırmış. Bakın ne öğreniyor: Çocuklar Pizza Hut'da hesap istediklerinde 5.5 milyon gelmiş. Yanlarında 4.5 milyon varmış. Çocuklardan biri, ‘‘gidip getireyim’’ deyince ‘‘Hiç bir yere gidemezsin, arkadaşının başında bekçilik yapamayız’’ denmiş. Mehtap Hanım'ın oğlu saat yedide annesinin geleceğini, eksik olan bir milyonu ondan alabileceğini söylemiş. Ama Pizza Hut'ın tutumu çok saçma ve acımasız: Sanki 4.5 milyon vermiş olan çocuklar kalan 1 milyonu vermeden toz olacaklarmış gibi, bir türlü çıkmalarına izin verilmemiş. Sonuçta Mehtap Hanım'ın oğlu, kolundaki değerli saati rehin bırakmak durumunda kalmış. Mehtap Hanım, yedide geldiğinde arabasını park edecek

  yer bulamadığından arabada beklemiş. Olduğu yerden olanları izlemiş. Çocuklar bir türlü çıkamıyorlarmış, çünkü saati geri vermeleri uzun sürmüş. Sonuçta kalan 1 milyonun ödenmesi ‘‘olay’’ haline getirilmiş. Mehtap Hanım'ın isyanı çok yerinde: ‘‘Çocukların kılık kıyafetlerine, hallerine tavırlarına baksalar 4.5 milyonu verip, 1milyon için oradan kaçmayacakları o kadar belli ki. Kaldı ki bu 1 milyonluk açık için oğlumun kolundaki 40 milyonluk saati istemişler’’.

  Bahariye Pizza Hut'ın yöneticilerinden Serdar Bey'le konuştuk, olayın müdür yardımcısı Yalçın Bey'in bulunduğu sırada gerçekleştiğini doğruladı. Söyleyebileceğim tek bir şey var, tamamiyle kişisel: Biraz daha sağduyulu olunabilirdi.

  Ve yine, çocukluğumdan bir anı: Tapılası bir sağduyu örneği. İngilizce okuma yazma bildiğim halde sayfalarca çiziktirmek zorunda olmak yüzünden okula inadına yolda oyalanıp geç gidiyordum. Birgün müdüre rastladım. ‘‘Neden geç kaldın?’’ diye sorduğunda ‘‘Çok yazdırıyorsunuz, elim acıyor. gelmek istemiyorum’’ diye diklendim. Peki ne yaptı dersiniz? Elimi alıp, öptü. Ben buna tapılası sağduyu derim.

  Tapılası olmasa da olur, yalnızca sağduyu yeter....

  KOŞUYOLU

  Hastane atıkları sokakta

  Koşuyolu İbrahimağa Mahallesi'nden bize faks çeken bir okurumuz, mahalle sakinleri adına bir şyikayeti dile getirmiş. Ve gerçekten de ciddi bir sorundan söz etmiş. Koşuyolu Kalp Hastanesi'nin kanalizasyonu aylardır tıkalı olduğundan bütün içerik sokaklarına akyırmuş. üstelik defalarca Kadıköy Belediyesi'ne başvurdukları halde soruna hiçbir çözüm getirilmemiş. Yönetenlerin dikkatine....

  ERENKÖY

  Otobüs kıtlığı

  Erenköy Sultan Sokak’ta oturan okurlarımız, minibüs yolundan Kadıköy-Bostancı seferi yapan yalnızca 10 numaralı otobüsün bulunduğunu, çok seyrek geçtiğini ve en az yarım saat, bir saat beklendiğini belirterek bu soruna çözüm beklediklerini belirttiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı