GeriGündem Çocuklara özel güvenlik önerileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklara özel güvenlik önerileri

Çocuklara özel güvenlik önerileri
refid:21253230-spot ilişkili resim dosyası

Anne babalar için gözlerinden bile sakındıkları çocuklarının güvenliği her şeyden önce geliyor. Bu konuya önem veren Pronet Güvenlik yeni bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdi. Adı ‘Açıkgöz Tilkiler’.

Çocukları etraflarındaki tehlikelerle ilgili bilinçlendirmeyi amaçlayan proje çerçevesinde oluşturulan internet sitesinde çocukların güvenliği için önemli olacak ipuçları paylaşılıyor.

EVDE, OKULDA, İNTERNETTE GÜVENDE OLSUN

Kendilerini nasıl koruyacaklarını çocuklara 10 farklı kategoride anlatan sitede yangına karşı tedbirli olmak, yazın ve kışın sokakta güvende olmak, okulda güvende olmak, acil durum çantası hazırlamak ve alışverişte güvende olmak gibi pek çok konuda bilgi veriliyor.

TİLKİ GİBİ UYANIK VE AKILLI

Peki sizce projenin adı nereden geliyor? Pronet Güvenlik Genel Müdürü Metin Kastro anlatıyor: “Tilki küçük ama ormanda kendisinden çok daha büyük hayvan ve tehlikelerle başa çıkabilecek kadar akıllı bir hayvan. Biz de çocuklarımızın hayatta kalmaya çalıştığı vahşi ormanda, yani şehirde uyanık, akıllı bireyler olarak kendilerini nasıl koruyacaklarını anlatmayı hedefliyoruz.”
Yakın zamanda şirket, güvenlik ipuçlarının bir arada yer aldığı ‘Açıkgöz Tilkiler’den Güvenlik Kuralları’ adlı broşürleri de okullarda dağıtmaya başlayacak. www.acikgoztilkiler.org üzerinden paylaşılan ipuçlarından örneklerle bitirelim o zaman yazıyı. Hepinize tüm tehlikelerden uzak bir hayat diliyorum.
Evde yalnızken güvende olmak için:
* Evde yalnız olduğunuzu kimseyle paylaşmayın.
* Tanımadığınız birisi kapıyı çalarsa cevap vermeyin, kapıyı açmayın.
Mahallede güvende olmak için:
* Nereye gittiğinizi ve ne zaman döneceğinizi mutlaka ailenize bildirin. Böylelikle sizi nerede bulacaklarını bilirler.
* Anne ve babanızın numaralarını, evinizin adresini ve telefon numarasını bir kartta yanınızda taşıyın ve haber vermeniz gerekirse buradan bakın.
Okul otobüsünde güvende olmak için:
* Durağa otobüs saatinden en az beş dakika önce gidin. Otobüse yetişmek için koşarken sokaklarda dikkatsizlik yapmayın. Geç kalmak, kaza geçirmekten daha az önemlidir.
* Kaldırımda yoldan en az dört adım geride durun.
İnternette güvende olmak için:
* Parola ve şifrelerinizi aileniz dışında kimseyle paylaşmayın.
* Sizi utandıracak ve zor durumda bırakacak hiçbir anı, fotoğraf, video ya da sözü internet ortamında paylaşmayın. Bunların sonsuza kadar bu ortamda yaşayacağını unutmayın.

ANGRY BIRDS ŞİMDİ KİTAPLARDA

Angry Birds, Türkçe adıyla Kızgın Kuşlar, Finlandiya merkezli Rovio Mobile tarafından geliştirilen bir oyun. Piyasaya çıktığı günden beri bir milyardan fazla kişi tarafından indirildi. Angry Birds şimdi kitaplarda hayat buldu. Altın Kitaplar Yayınevi, Angry Birds’ü okurlarla buluşturuyor. Boyama ve bulmaca sayfaları, çıkartma ve poster kitapları ve son olarak da çizgi roman hikayeleri... 0-3 yaştan, 12 yaşa kadar tüm Angry Birds hayranlarını eğlence ve etkinlik dolu saatler bekliyor.

İSTANBUL AKVARYUM’DA BAYRAM VAR

Florya’daki İstanbul Akvaryum arife ve bayramın birinci günü yanında ebeveynini getiren tüm çocuklara ücretsiz. Sürprizler bu kadar da değil. Sanat yönetmenliğini Haldun Dormen’in yaptığı ‘Çılgın Profesörler’ oyunu bayram boyunca İstanbul Akvaryum’da yine ücretsiz olarak izlenebilecek. Oyun, bayram boyunca her gün saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında. Akvaryuma Taksim, Bakırköy, Laleli ve Sultanahmet’ten kalkan ücretsiz servislerle ulaşabiliyor.

DISNEY PERİLERİNİ İZLESİN

‘Disney Periler’ serisinin ilk üç boyutlu filmi olan Tinkerbell: Gizemli Kanatlar, dün vizyona girdi. Tinkerbell ve ikiz kız kardeşi Periwinkle’nin yaşadığı serüvenleri anlatan film yasaklanmış gizemli Kış Ormanı dünyasına yapılan yolculuğu anlatıyor. Merak ve macera duygusunun peşinden giden Tink, orada hayatını sonsuza dek değiştirecek büyülü bir sırrı ortaya çıkarıyor.

MÜZİKLİ KİTAP OKUSUN

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan yepyeni ve eğlenceli bir kitap daha... Orman Orkestrası adındaki müzikli kitap, çocuklara sevimli hayvanlardan oluşan orkestrayı yönetme imkânı sunuyor. Hikâyesi Fiona Watt’a ait olan bu müzikli kitabın resimleri Elisa Squillace tarafından çizildi. Kitabın müzikleriyse Anthony Marks imzasını taşıyor. 3 yaşından büyük çocuklar için hazırlanan kitap 28 lira.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle