Gündem Haberleri

  'Çocuklara, oyuncak su tabancasına karşı biri nasıl silahlı örgüt üyesi olabilir'

  DHA
  18.01.2012 - 17:37 | Son Güncelleme:

  Ergenekon soruşturması kapsamında açılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) davasının 4. duruşması bugün görülüyor. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 6 tutuksuz sanık katıldı.

  "ÇYDD'YE YÖNELİK SUÇLAMALARI AVRUPA'DA ANLATAMADIM"

  Duruşmada Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onur Kurulu Üyesi tutuksuz sanıkProf. Dr. Filiz Meriçli savunma yaptı.

  Okula gönderilmeyen kız çocuğu kalmasın diye çalışan ÇYDD’ye yönelik suçlamaları Amerikalı ve Avrupalı meslektaşlarına anlatamadığını söyleyen Meriçli, “Çocuklara, oyuncak su tabancası alınmasına bile karşı biri olarak nasıl silahlı örgüt üyesi olabilirim? Bu yüzden hep bir yanlışlık oldu ve düzelecek diyorum" dedi.

  "TEŞEKKÜR BEKLEMİYORDUK. AMA AÇILIŞTA ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFIN DA ERGENEKON ÜYELİĞİNE GÖSTERİLMESİNİN HANGİ VİCDANA SIĞDIRACAĞIMI BİLMİYORUM"

  Yaptırılan bütün okul ve yurtların inşaatı tamamlandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildiğini dile getiren Meriçli, “Biz bunları yaparken devletten teşekkür beklemiyorduk. Ama açılışta çekilmiş bir fotoğrafın da Ergenekon üyeliğine gösterilmesini hangi vicdana sığdıracağımı bilmiyorum. Terör örgütü davasının içinde gösterilmeyi hak etmediğimi düşünüyorum" dedi. İddianamedeki “PKK’lı öğrencilere burs verildi" ifadelerine de değinen Meriçli, “Başvuranlar arasında en yoksullara önce öncelik verilir. Her öğrenciden her öğretim yılı başlangıcında sabıkasızlık kaydı istenir. Getirmeyenlerin bursu kesilir. Ama öğrencilerin katıldığı yürüyüşleri ve polis kayıtlarımızı bizim bilmemiz mümkün değil" diye konuştu.

  Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) demokrasilerin vazgeçilmez öğesi olduğunu hatırlatan Meriçli, STK’ların mitingler yaptığını da ifade etti. 29 Nisan 2007’de Çağlayan’da yapılan Cumhuriyet Mitinginin de yasal izinleri alınmış bir açık hava toplantısı olduğuna dikkat çeken Meriçli, mitinge ilişkin hazırlıkların il emniyet müdürlüğü yetkilileri ile yapıldığını belirtti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı