Gündem Haberleri

  Çocuklara oyuncak ’siyasi eşantiyon’

  ANKARA
  13.07.2007 - 00:13 | Son Güncelleme:

  YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, AKP’nin düzenlediği mitinglerde Başbakan Erdoğan’ın çocuklara oyuncak ve çikolata dağıtmasının ’siyasi eşantiyon’ olarak kabul edilebileceğini ve bunun suç olduğunu açıkladı. Aydın, şunları söyledi:

  298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 61. maddesine göre siyasi eşantiyon dağıtmak suç. Siyasi eşantiyon, propagandaya aykırı. Belediyeler, özel şirketler, siyasi partiler ve şahıslar seçim sürecinde siyasi eşantiyon dağıtamaz. Tespiti halinde suç duyurusu yapılabilir.

  Siyasi partilerin birbirlerine hakaret unsuru taşıyan afişlerine kısıtlama getirebiliriz. Siyasi partilerin propaganda amacıyla hazırladıkları afişlerde suç unsuru bulunması halinde Cumhuriyet savcılıkları harekete geçer ve afişleri kaldırtabilir. Bir siyasi parti, başka bir siyasi parti liderinin oğlunu, gemide resmeden afişler hazırlamış. Örneğin, bu afişlere ilişkin suç duyurusunda bulunuldu. Afişlerin kaldırılıp kaldırılmayacağına il veya ilçe seçim kurulları karar verecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı