Gündem Haberleri

  Çocuklar ve internet: Sıcak ama mesafeli bir ilişki

  Ceren ARSEVEN
  13.07.2012 - 20:59 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin ilk çocuk ve gençlik portalı Tipeez.com bir Online Kids Marketing Konferansı düzenledi. Pek çok uzmanın katıldığı bu konferansta çarpıcı bilgiler paylaşıldı. Okulların kapalı olduğu şu günlerde çocuklar zamanının çoğunu bilgisayar karşısında geçiriyor. Ben de bu vesileyle orada edindiğim bilgileri sizlerle paylaşayım dedim.

  İKİ MİLYON ÇOCUK İNTERNETTE

  Türkiye’de 13 yaşın altında iki milyon internet kullanıcısı bulunuyor. 7 yaşından itibaren sosyal ağlara katılan çocuklar, arama motorlarında en çok ünlü isimler hakkında arama yapıyor, e-postalarını kontrol ediyor, video izliyor, metin paylaşıyor, oyun oynuyor ve ödev yapıyor. 7-14 yaş aralığındaki bu grup, internette günde ortalama 3-4 saat geçiriyor. Ve internette bu kadar çok vakit geçiren yeni nesli, internet kullanımı konusunda bilinçlendirmek gerekiyor. Zaten uzmanlar, ekran başında geçirilen süre uzadıkça dikkat ve öğrenme sorunlarının arttığını söylüyor.
  Uzmanlar çok önemli olduğunu düşündüğüm bir başka konuda daha uyarıyor bizleri. Pedagoglara göre televizyon ya da bilgisayar düşmanlığı, ekran bağımlılığı yaratıyor. Yani biz uzak tutmaya çalıştıkça ekran bizi kendine çekiyor. Peki ne yapmalı? Birkaç basit önerim var...

  SINIR KOYUN


  Birinci önerim, çocuğunuzun internette ne kadar vakit geçireceğini belirlemeniz. Çok sevdiği bir oyun mu var? Bir süre oynadıktan sonra mutlaka ara vermeli. Ardı arkası gelmeyen bilgisayar oyunu seansları hem onları yorar hem de değerli vakitlerini çalıverir ellerinden.
  İkincisi, internet hakkında bilgi edinin. Çocuğunuzun internette neler yaptığına dair bir fikir edinebilmenizin tek yolu interneti en az onun kadar iyi bilmeniz. Uçsuz bucaksız bir dünya olan internet, özellikle bilgisi az olan kişiler için tehlikeli.
  Son olarak çocuğunuzu adres, telefon gibi kişisel bilgilerini tanımadığı kişilerle paylaşmaması yönünde uyarın. Orada yaptığı yazışmalardan haberdar olun ve sizin bilginiz dışında kimseyle yakınlaşmaması gerektiğini hatırlatın.

  BİLİMİN EĞLENCELİ YANINI KEŞFETSİN

  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Eğlenceli Bilim Serisi’nden yepyeni iki kitap daha minik okurlarla buluşuyor. Gündelik hayatı ilgilendiren bilimsel gerçekleri yalın ve eğlenceli bir dille sunan bu kitapların adları ‘Mevsimler’ ve ‘Gündüz ve Gece’. İçerdikleri bilgiler kadar renkli çizimleriyle de dikkat çeken kitaplar, Imke Rudel tarafından kaleme alındı. Ayça Sabuncuoğlu’nun çevirdiği kitaplarda çizimlerse Anne Ebert’in imzasını taşıyor. Mevsimler 6 lira, Gece ve Gündüz ise 4.25 lira.

  RENGARENK SAATLER BOYASIN

  Faber-Castell’in eğlenceli atölyelerinde çocuklar hem keyifli vakit geçiriyor hem de yaratıcılıklarını geliştiriyor. Bugün düzenlenen bir saat yapım atölyesi. ‘Tik Tak Saatler’ adlı bu atölyede çocuklar değişik saatler boyayıp zaman kavramını bambaşka bir biçimde öğrenecek. Rahmi M. Koç Müzesi’nde 11.00-12.30 saatleri arasında gerçekleşecek atölye çalışması 7-10 yaş çocuklara yönelik. Katılım ücreti 30 lira, etkinliğin biletleri Biletix’te.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı