GeriGündem Çocuklar öldürülmesin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklar öldürülmesin

Afganistan'daki savaşta çocuklar da ölüyor. Bombalar arasında hayatta kalabilen çocukların büyük bölümü ise yakınlarının ölümüne tanıklık ediyor. Dünyanın pek çok bölgesinde de çocuklar savaşı yaşıyor. Son 10 yılda 2 milyon çocuk çatışmalarda öldü.

Çocuk Vakfı'nın, "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla hazırladığı rapor çocukların içinde bulunduğu durumu da gözler önüne seriyor.

35 MİLYON MÜLTECİ ÇOCUK
 • Dünya genelindeki 35 milyon mülteci ya da yerinden edilmiş insanların yüzde 80'i kadınlar ve çocuklardan oluşuyor.
 • 1990'dan 2000'e kadar geçen 10 yıllık dönemde 2 milyon çocuk çatışmalarda canını yitirdi. Aynı dönemde 6 milyon çocuk yaralanır ya da kalıcı olarak sakatlanırken 12 milyon çocuk da evsiz kaldı.
 • Çatışmalarda ölen ya da yaralananların yüzde 80-90'ı siviller. Bu siviller içinde çoğunluğu çocuklar ve anneleri oluşturuyor.
 • 20. yüzyılın son 10 yılında çatışmalarda 1 milyondan fazla çocuk yetim kaldı ya da ailesinden ayrı düştü.


 • Rapora göre; dünyadaki her iki çocuktan biri şiddete maruz kalıyor.  Son 10 yılda 2 milyon çocuk çatışmalar öldü, 6 milyon çocuk sakat, 1 milyondan fazla çocuk yetim kaldı. 10 milyon çocuk ise psikolojik travma geçirdi. Dünya üzerinde 15 milyona yakın çocuk ise çatışmalar yüzünden evlerinden ayrı yaşamak zorunda kaldı.

  Afganistan'da çocukların ise yüzde 72'si bir yakınını kaybediyor, yüzde 65'i çevresinde ceset görüyor.

  Dünyada 35'e yakın ülkede 300 bin civarında çocuk hükümet ya da muhalif gruplar adına asker olarak savaşıyor. 85'i aşkın ülkede çocuklar askere alınıyor.

  Henüz 7 yaşında bile askere alınan çocuklar çoğunlukla ön saflarda savaştırılıyor, casus, haberci, nöbetçi, hamal veya "seks kölesi" olarak kullanılıyor.

  Bunların dışında tüm dünyada her ay 800 çocuk kara mayınları nedeniyle ölüyor veya sakat kalıyor. Yaklaşık 90 ülkede 60 milyona yakın çocuğun kara mayınlarının tehdidi altında yaşıyor.

  Dünya üzerindeki mülteci ve sığınmacıların yüzde 80'ini ise kadın ve çocuklar oluşturuyor. Dünyada, kendi ülkelerinde yerlerinden edilmiş 35 milyondan fazla çocuk bulunuyor. Bunlardan 10 milyon kadarı BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin himayesinde bulunuyor.

  Ülkesinde en fazla mülteci barındıran devletlerin başında Ürdün, İran ve Pakistan geliyor. Buralardaki toplam 7 milyon mülteciden 4 milyonu çocuk. Afrika'da 4 milyona yakın mültecinin yarısını çocuklar oluşturuyor. Bunlar, kaçırılarak seks pazarlarında kullanılma riskini daha fazla taşıyorlar.

  100 ÇOCUKTAN 6'SI 5 YAŞINA VARMADAN ÖLÜYOR

  Vakfın, çeşitli kaynaklardan derlediği bilgilere dayandırarak hazırladığı "Risk Altındaki Dünya Çocukları" başlıklı raporda, dünyanın toplam 6 milyar 300 milyonluk nüfusundan 3 milyar 50 milyonunun 0-18 yaş arasındaki çocuklardan oluştuğu, bunların da 1 milyar 900 milyonunun 15 yaşından küçük olduğu, 500 milyonunun ise henüz 3 yaşını aşmadığı belirtiliyor.

  Raporda her 100 çocuktan 6'sının 5 yaşına varmadan öldüğü vurgulanıyor ve gelişmekte olan ülkelerde 5-14 yaşlarındaki 200 milyon çocuğun mutlak yoksulluk düzeyinin altında bulunduğu belirtiliyor.

  Yine rapora göre;

  Dünya çocuklarının yüzde 71'i temiz su içebiliyor, okul çağındaki 135 milyon çocuk okuma yazma bilmiyor.

  AIDS ve HIV virüsü riski altındaki çocuk sayısında önceki yıllara oranla artış yaşanıyor. Bu bağlamda dünya çocuk riski puanı 30, Türkiye'nin çocuk riski puanı ise 15-20 civarında.

   

   

  
  Yorumları Göster
  Yorumları Gizle