GeriGündem Çocuklar masal kahramanı oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklar masal kahramanı oluyor

İzmir'de faaliyet gösteren bir firma, geliştirilen özel bir yazılımla isme özel hikaye kitabı basıyor. Okudukları hikayenin kahramanı olmaları nedeniyle 4-10 yaş arası çocuklar, kitaba büyük ilgi gösteriyor.

Karga Medya şirketi yetkilisi Can Uğur, İstanbul merkezli Zat Yayın ve Yazılım şirketinin geliştirdiği bir programla çocuklara yönelik özel masal kitapları hazırlanabildiğini belirtti.

Pipa-Pipa Kişisel Çocuk Kitapları olarak adlandırılan programla her çocuğun, arkadaşlarıyla birlikte bir masalın kahramanı haline gelebildiğini aktaran Uğur, şunları söyledi:

“Çocuklar genellikle 4-10 yaşları arasında kendilerine özel bir dünya kuruyor. Kendilerini dünyalarının kahramanı olarak görüyor. Pipa-Pipa kişisel çocuk kitaplarıyla kendi adları ve arkadaşlarıyla basılan kitaplarla çocuğun eğitimine ve kitap okuma alışkanlığına destek olmaya çalışıyoruz.

Birçok anne baba, çocuklarına kitap sevgisini kazandırma konusunda sıkıntı yaşıyor. İsme özel kitapların bu konuda önemli faydaları bulunuyor. Çocuklar, kendilerini kitabın merkezinde gördüğü için kitaba bağlılık sorununu kısa sürede aşabiliyor. Şiddet içermeyen bu kitaplar çocuğun kendi kimliğine değer verme duygusunun gelişimine katkıda bulunuyor ve kendine güvenini artırıyor.”

Başvuran her çocuğun adı, yaşı, yaşadığı yer ve arkadaşlarının isimlerini aldıklarını, istenirse kitabın girişinde kullanılmak üzere kendi fotoğrafını ve son sayfada kullanılmak üzere kitabı hediye eden kişi ya da arkadaşlarının bulunduğu bir fotoğrafını istediklerini belirten Uğur, hızlı baskı sistemiyle kitabı 1 saat gibi bir sürede hazırlayıp teslim edebildiklerini kaydetti. Uğur, kitapların selofanlı sert kapak ve 24 sayfa renkli resimli olarak mat kuşe kağıda, ofset baskı şeklinde hazırlandığını söyledi.

Şu anda toplam 8 olan hikaye sayısını yakın dönemde 20'ye çıkarmayı planladıklarını dile getiren Uğur, çocukların cinsiyetine ve ilgi alanlarına göre değişik kitapların tercih edilebileceğini ifade etti.

İNGİLİZCE HİKAYELER DE VAR

Çocukların yabancı dil eğitimine de katkıda bulunabilmek amacıyla aynı hikayelerin İngilizce olarak hazırlanmasına da başladıklarını kaydeden Uğur, değişik dillere de yönelebileceklerini ifade etti.

Uğur, kitapların normal masal kitaplarına göre daha yüksek bir maliyetinin olmaması nedeniyle de ailelere cazip geldiğini ifade etti.

Kitaba çocuklar ve ailelerinin yanında öğretmenlerin büyük ilgi gösterdiğini kaydeden Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Okullar, eğitim kurumları ve bazı çocuk kulüplerinin yoğun talebi var. Özellikle sömestr ve tatil öncesi okullardan yüklü siparişler geliyor. Ancak son dönemde yetişkinlerin de kendileri için kitap satın almaya başladığını gözlemliyoruz. Eğitimin yanında esprili bir konu olması nedeniyle insanlar, kişiye özel kitapları, hediyelik olarak değerlendiriyor. Çocuklar için hazırladığımız kitaba yetişkinler de ilgi gösterince tanıtım kitlemizi genişlettik. Özellikle yılbaşı ve sevgililer günü için hazırlık yapıyoruz.”
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle