Gündem Haberleri

  Çocuklar da risk grubuna alındı

  A.A
  10.11.2009 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Hollanda'da, altı aylık ile 4 yaş grubu arasındaki tüm çocuklar da domuz gribi açısından risk grubuna alındı ve aşı olmaları önerildi.

  Sağlık Bakanı Ab Klink, Ulusal Sağlık Konseyinin tavsiyesi üzerine çocukların risk grubuna dahil edildiğini bildirdi, ancak aşı için önceliğin 2 yaş dolayındaki çocuklarda olacağını belirtti.

  Bakan Klink, altı aylıktan küçük bebeklerin yeterli testler yapılmadığı için risk grubuna alınmadığını, ancak evde başka küçük kardeşlerin aşı olması halinde bu bebeklere de aşı yapılabileceğinin Sağlık Konseyince sakıncalı bulunmadığını belirtti.

  Bakanın verdiği bilgiye göre, çocukların aşılanmasına ülke çapında 23 Kasımda başlanacak. Aşılar aile doktorları ve belediyelerin sağlık daireleri tarafından yapılacak.

  Sağlık Konseyine göre, dört yaşına kadar olan çocuklara domuz gribinin bulaşması halinde akciğerlerinin hasar görme olasılığı yüksek. Bu yaştan büyük çocukların ise şu ana kadar ortaya çıkan gelişmelere bakıldığında aşı olmalarına gerek bulunmuyor.

  Hollanda'da daha önce gebeliğinin üçüncü ayını doldurmuş kadınlar, 60 yaşın üzerindekiler, şeker hastaları, kalp ve damar rahatsızlıkları bulunanlar risk grubuna dahil edilmişti. Risk grubuna dahil edilen bu kişilere aile hekimleri tarafından yapılan çağrıyla aşı olmaları öneriliyor, ancak zorunlu tutulmuyor.

  Verilen bilgiye göre, Hollanda'da geçen hafta itibarıyla domuz gribinden 17 kişi yaşamını yitirdi, 700 dolayında kişi hastaneye kaldırıldı ve halen 30 dolayında kişi de yoğun bakımda tedavi görüyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı