GeriGündem Çocuk yuvalarına yeni düzenlemeler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk yuvalarına yeni düzenlemeler

Gaziantep Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, zeka sınırında olan çocukların daha iyi şartlarda barınmasını ve eğitilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Zeka sınırında olan çocuklar için Türkiye'de ilk defa yapılacak çalışmayla özel bir yuva düzenliyoruz” dedi.

Korkmaz,  yaptığı açıklamada, zeka sınırında olan çocukların, rehabilitasyon merkezine gönderilemediğini, çünkü bu merkezlerde zihinsel engelli çocukların barındığını, bu nedenle uyumsuzluk sorununun yaşanabildiğini söyledi.

Bu çocukların yetiştirme yurdunda da problemler yaşadığını kaydeden Korkmaz, yurtlarda diğer çocukların zeka seviyesi bakımından daha iyi düzeyde olduğunu, bu çocukların, diğerlerinin baskısı altına girebildiklerini belirtti.
Gaziantep'te 0-6 yaş grubu çocukların barındığı çocuk yuvasında gerekli düzenlemelerin sürdürüldüğünü ve ülke genelindeki yurtlarda barınan zeka sınırındaki 40 çocuğun bu merkeze getirileceğini anlatan Korkmaz, böyle özel bir düzenlemenin Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiğini kaydetti.

Gaziantep'teki bu özel merkezin ara istasyon konumunda olacağını ve zeka sınırında olan çocuklara kendi düzeylerinde eğitim verileceğini vurgulayan Korkmaz, binanın kapasitesi nedeniyle sadece 40 çocuğun barınabileceğini bildirdi.

YURTLARDA YAŞ GRUPLARINI AYIRACAĞIZ

0-6 yaş grubundaki çocukların kaldığı binanın yeni sakinlerini ağırlamaya başlamasının ardından, burada kalan çocukları da yetiştirme yurduna taşıyacakları ifade eden Korkmaz, yetiştirme yurdundaki çocukların da bir kısmının Nizip İlçesi'ne bir kısmının da İslahiye İlçesi'ne gönderileceğini belirtti.

Türkiye'de yetiştirme yurtlarının 13-18 yaş grubundaki çocukları barındırdığını, ancak burada yapılacak yeni uygulamayla yetiştirme yurdundaki çocukları iki farklı gruba ayıracaklarına dikkati çeken Korkmaz, şöyle konuştu:
“Nizip'e göndereceğimiz çocuklar 13-15 yaş grubunda olacak. İslahiye grubunda da 16-18 yaş grubundaki çocuklar olacak. Çünkü 13 yaşındaki çocukla 18 yaşındaki çocuğun arasında çok büyük farklılıklar var. Gelişim durumları, psikolojileri ve davranış biçimleri birbirlerinden çok farklı. Bu nedenle davranış biçimleri, psikolojik yapıları ve gelişim durumları birbirine yakın olan çocukları biraraya toplamayı hedefliyoruz.

15 yaşını geçen çocuklar, fiziksel ve psikolojik olarak yeni bir evreye girmiş oluyorlar. Yeni bir kırılma noktasında oluyorlar. Bu nedenle bu projeyi başlatmak istedik. Yani Gaziantep'te, 0-6, 7-12, 13-15 ve 16-18 yaş grubundaki çocukları kendi sınıfları içinde barındırmayı hedefliyoruz. Bu çabamız Türkiye'de de ilk olarak uygulanacak.” 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle