Gündem Haberleri

  "Çocuk köyündeki olaylar abartıldı"

  Hürriyet Haber
  06.02.2005 - 13:04 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Baratalı, Barbaros Çocuk Köyü’ndeki taciz-tecavüz iddialarının abartılı olduğunu söyledi, yeni müdürün tarikatçı olduğunu iddia etti.

   

  CHP, Barbaros Çocuk Köyü’ndeki taciz ve tecavüz iddialarını abartılı olduğunu açıkladı. CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, köyde sadece iki çocuğun kendi rızalarıyla cinsel ilişkiye girdiğini söyledi. Baratalı, Çocuk Köyü’nde 12 yaş üstü çocukların tutulmaması gerektiğini bildirirken, projenin bir sonraki adımı olan gençlik evlerinin açılmamış olmasında Bakan Akşit’in ağır ihmalinin bulunduğunu vurguladı.

  Barbaros Çocuk Köyü’ndeki taciz iddialarını inceleyen CHP heyetinin hazırladığı rapor, bir basın toplantısıyla açıkladı. Basın toplantısına, CHP milletvekilleri Kemal Anadol, Bülent Baratalı, Türkan Miçoğulları ve Erdal Karademir katıldı.

  TACİZ İDDİALARI

  CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, köydeki bütün çocuklara tecavüz edildiği yönündeki iddiaların adli ve idari makamlar tarafından söylenmediğini belirtirken, kamuoyunun da bunu böyle algılamaması gerektiğini kaydetti.

  TEK İLİŞKİ RIZAYA DAYALI

  Çocukevi’nde yaşanan tek ilişkinin, iki gencin rızaya dayalı cinsel ilişkisi olduğunu bildiren Baratalı, "Urla Barbaros taciz köyü değildir. Ne köyün içinde ne de dışında çocukların satılması söz konusu. Tek ilişki yaşanmıştır, bu da rızaya dayalı gerçekleşmiştir" diye konuştu. Baratalı, "Gönüllü ilişkiye giren iki genç de evlenmeye hazır olduklarını belirtti" dedi.

  "ÇOCUK KÖYÜ MODELİ DOĞRU MODEL"

  Baratalı, yurt ve kışla modelinin terk edilmesini gündeme getiren Çocuk Köyü modelinin doğru bir uygulama olduğunu savunarak, projenin 1997 yılında vakıf ve Bakanlık tarafından ortaklaşa gerçekleştirildiğini anımsattı. Çocukların, 6-12 yaş dönemlerini bu köyde geçirmesi gerektiğini söyleyen Baratalı, 12 yaşını bitiren çocukların ise cinsiyetlerinin farkına vardıkları bu dönemde, gençlik evlerine alınması gerektiğini söyledi.

  Ancak gençlik evlerinin henüz yapılmadığına dikkat çeken Baratalı, gençlik evlerinin yapılmaması nedeniyle, çocukların 12 yaşından sonra da burada kalmalarının tehlikeli olduğunu söyledi. Baratalı, "Model iyi bir model. Devam etmeli, ancak gençlik evleri de hemen açılmalı" dedi.

  "YENİ MÜDÜR FETHULLAHÇI" İDDİASI

  Barbaros Çocuk Köyü’ne yeni tayin edilen Müdür Zekeriya Ertaş’la ilgili iddialar da ortaya atıldı. CHP Milletvekili Bülent Baratalı, Müdür Ertaş’ın 2000 yılında Manisa Esirgeme Kurumu İl Müdürlüğü görevini yürütürken, müfettişlerin Manisa Yetiştirme Yurdu ve Ertaş’ın odasında yaptığı aramalarda Fethullah Gülen’le Saidi Nursi’nun kaset ve kitaplarını bulduklarının ortaya çıktığını bildirdi. Baratalı, bu nedenle Ertaş’ın görevinden alındığını, ancak mahkeme kararıyla yeniden döndüğünü söyledi.

  "BAKANIN AĞIR İHMALİ VAR"

  Baratalı, bu konuda Hükümetin herhangi bir önlem almadığını belirtirken, gençlik evleri konusunda idarenin ağır ihmalinin bulunduğunu kaydetti. Baratalı, Devlet Bakanı Güldal Akşit’e gençlik evlerinin kurulması için çağrıda bulundu.

  12 YAŞIN ÜZERİNDEKİ ÇOCUKLAR

  Baratalı, çocukevinde şu an 33’ü kız, 48’i erkek 81 çocuk bulunduğunu bildirdi. 12 kız ve 20 erkek 12 yaş, 7 kız ve 12 erkek çocuğu ise 14 yaşının üzerinde bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı