Gündem Haberleri

  "Çocuk katili İsrailliler giremez" afişi astı

  Sefa KARACAN- Mustafa SERTER/ALANYA (Antalya), (DHA)
  15.08.2006 - 18:32 | Son Güncelleme:

  Antalya'nın Alanya İlçesi'ndeki bir mağazanın vitrinine asılan ‘Çocuk katili İsrailliler'e satış yapılmaz, giremezler’ yazılı afiş, İsrail basınında geniş yankı buldu. Afişi hazırlayan mağaza çalışanı 48 yaşındaki Salim Altun, “Pişman değilim” dedi.

  İsrail’in önde gelen gazetesi Yedioth Ahronoth, Alanya'da Laderhause adlı mağazanın vitrinine astığı ‘Çocuk katili İsrailliler'e satış yapılmaz, giremezler’ yazılı İngilizce afişe geniş yer verdi. İsrailli turist Nimrod Buchman tarafından çekilen afişin fotoğrafının İsrail basınında yer alması, büyük tepkiye neden oldu. Gazetedeki haberde, Alanya’nın pek çok İsrailli turist tarafından ziyaret edildiği, özellikle yaz aylarında yapılan tekne gezilerinde ilçedeki İsrailli turist sayısının arttığı belirtildi.

  Gazeteye konuşan ve kız arkadaşı ile birlikte tatil için Alanya’ya geldiğini belirten Buchman, yükseğe asıldığı için notu ilk etapta görmediklerini ve bu yüzden dükkana girdiklerini söyledi. Türklerin İsrailliler'i hemen tanıdığını belirten Buchman, “Bizim asker olup olmadığımızı ve bir çocuğu öldürüp öldüremeyeceğimizi sordular. Daha sonra bizden gitmemizi istediler ve dükkana girmemizi engellediler. Ben de şok edici uyarının fotoğrafını çektim” açıklamasında bulundu.

  PİŞMAN DEĞİLİM

  Afişi hazırlayan satış sorumlusu Salim Altun, “İsrail'den ilçeye gelen gemilerden tanıdığım müşterilerim var. Onlarla çok samimiyiz. Onların benim düşüncemi bilmesi için böyle birşey yaptım. Pişman değilim” dedi. İsrailli müşterilerinin de savaş istemediğini söyleyen Salim Altun, şöyle devam etti:

  “Fotoğrafı çeken İsrailli turist Buchman, bu afiş nedeniyle işyeri sahibi Mehmet Kuş ile tartıştı. Ancak olay orada tatlıya bağlandı. Bizim amacımız tepkimizin duyulması. Afişteki yazı yanlış anlaşıldı ve istedikleri gibi yorumladılar. Gelen müşterilerimiz çocuk katili değil ki.”

  Dünyanın konuştuğu bir olaya imza attıklarını söyleyen Altun, “Umarım daha fazla çocuk ölmeden bu savaş biter” dedi. Tepkilere neden olan afiş ise, Alanya Belediyesi Zabıta Amirliği'ne bağlı ekipler tarafından cuma günü indirildi. Afiş daha sonra zabıta müdürlüğüne götürüldü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı