GeriGündem Çocuk işçileri çekerken gözaltı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  78
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk işçileri çekerken gözaltı

Çocuk işçileri çekerken gözaltı
refid:3452229 ilişkili resim dosyası

Arena programı için Tekirdağ’a giderek kötü koşullarda çalıştırılan çocuk işçileri haber konusu yapan ünlü Gazeteci Uğur Dündar, şikayet üzerine gözaltına alındı. Jandarma tarafından gözaltına alınan Dündar, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

GAZETECİ Uğur Dündar Arena Programı için Tekirdağ Kumbağ’da bulunan Deniz Toprak Ticaret adlı tuğla atölyesine küçük yaşta çocukları çalıştırdığı ve sağlıksız koşullarda işçi barındırdığı için yaptığı haber sonucu işyeri sahipleri Selim Demir, Hasan Ece, Nuri Kapusuz’un şikayeti üzerine Jandarma tarafından bir süre gözaltına alındı. Van’ın Gevaş, Özalp, Başkale ve Merkez ilçelerinden getirilen yaşları 12 ile 18 arasında değişen çocuk işçilerin Deniz Toprak Tuğla Fabrikası’nda sağlıksız şartlarda çalıştırıldığını tespit eden araştırmacı gazeteci Uğur Dündar, Çalışma Bakanlığı müfettişleri Enver Kaya ve Namık Kemal Özdemir ile fabrikaya gelerek çocuklarla röportaj yaptı. 14 yaşındaki Şaban Çolak, Van’dan 20 milyon lira yövmiye ile İstanbul’a çalışacakları vaadiyle işçi simsarların tarafından toplandıklarını belirterek, ‘Hayvanların yaşayamayacağı yerde 10’ar kişi yatırdılar. Hergün kurufasulye, makarna yiyoruz’ dedi. Bu sırada gelen jandarmalar tarafından fabrikada tutulan Dündar, ifade için götürüldüğü karakoldan
/images/100/0x0/55eb25dff018fbb8f8ae6405
akşam serbest bırakıldı. Gördüklerinin ‘insanlık ayıbı’ olduğunu söyleyen Dündar, ‘Çocukların kaldıkları koğuşlar ahırdan beterdi. Buraya Güneydoğu’dan getiriliyorlar, aileleri sosyal ve ekonomik olarak sıkıntı içinde olan çocuklar. Bir insanlık ayıbı yaşanıyor. Biz gazetecelik görevimizi yaptık. Çıkarken jandarma geldi, kasetlerimizi istedi. Şoke olduk, hayal kırıklığı yaşadık’ dedi.

Kaldıkları yerler ahırdan beter

Gözaltına alınıp serbest bırakılan Uğur Dündar daha sonra yaptığı açıklamada, işçi çocukların kaldıkları yerlerin ahırdan beter ve son derece sağlıksız olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle