Gündem Haberleri

  Çocuk beziyle tarihi eser kaçakçılığı

  Turaç TOP/İZMİR, (DHA)
  16.10.2007 - 15:34 | Son Güncelleme:

  YURT dışı ve yurt içinden sağladıkları Roma, Helenistik ve Bizans dönemine ait tarihi eserleri, çocuk bezi içine koyup kargoyla gönderdikleri İzmir'de satmak istedikleri öne sürülen Mardin Müze Müdürlüğü'nde görevli B.E. ve H.C., polisin operasyonuyla yakalandı. Tarihi eserleri satın almak isteyen M.K. ve Ş.E.'de gözaltına alındı. 4 zanlının adliyeye sevkedildiği operasyonda 45 parça tarihi eser elde edildi.

  Mardin Müze Müdürlüğü'nde görevli şoför B.E. ile güvenlik görevlisi H.C.'nin, Mardin, Van, Suriye ve Irak'taki bağlantı kurdukları kişilerden tarihi eser satın aldığını, bunları İzmir'de piyasaya süreceği istihbaratını alan polis takibe başladı. Ekipler, B.E. ve H.C.'nin ellerindeki tarihi eserleri kendi adlarına kargoyla İzmir'e gönderdiğini belirledi.

  ÇOCUK BEZİ İÇİNDE

  Kargo firmasına yapılan baskında, çocuk bezine sarılmış, Roma dönemine ait 3 gözyaşı şişesi, Neoklasik döneme ait kanatları uçuşan at heykeli, Bizans dönemine ait 2 bronz kutsal kap, 3 gümüş tabak, Helenistik döneme ait saat sarkacı, M.Ö. 10'uncu Yüzyıl'a ait 8 insan ve hayvan figürleri, M.Ö. 5'inci Yüzyıla ait 9 santimetre uzunluğunda bronz fibula, Roma dönemine ait 3 çukur boncuk, ipe dizili 23 taş obje ele geçirildi.

  BULUŞMA YERİNDE SUÇÜSTÜ

  Polis, kente gelen B.E. ve H.C.'nin, tarihi eserleri 65 bin dolar karşılığında satmak için çeşitli suçlardan sabıkalı M.K. ve Ş.E.'yle buluşacağını da saptadı. Çankaya semtindeki buluşma noktasına baskın düzenleyen polis, B.E., H.C., M.K. ve Ş.E.'yi yakaladı. B.E. ve H.C., kazı çalışmaları yapanların kendileriyle bağlantı kurduğunu, para karşılığında çeşitli tarihi eserleri satın alıp başkalarına sattıklarını doğruladı. İşlemleri tamamlanan 4 zanlı, İzmir Adliyesi'ne sevkedildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı