Gündem Haberleri

  Çocuğunun sınıfını bilmeyen veli var

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  40 yıllık eğitimci Rükzan Günaysu, eğitimdeki yanlışların çokluğuna dikkat çekerken anne babaların da çocukla- rına karşı ilgisiz kaldığını söyledi. Günaysu, ‘Çocuğunun hangi sınıfta okuduğunu bilmeyen velilere rastladım’ dedi.

  Ankara TED, İstanbul Robert Koleji gibi ünlü okulların da aralarında bulunduğu eğitim kurumlarında 40 yıl hizmet veren Rükzan Günaysu, velilerin çocuklarına karşı ilgisizliğinden yakındı.

  Günaysu, ‘‘Çocuğunun, hangi sınıfta olduğunu bile bilmeyen anne babalara rastladım. Bir büyükelçinin coğrafyada bütünlemeye kalan oğlunun bu başarısızlığına karşı çıkmak için okula geldiğinde ‘Coğrafyadan da bütünlemeye kalınır mı? Matematik, fizik olsa anlarım' dediğine tanık oldum’’ dedi.

  EĞİTİM VE ÖĞRETİM AYRI ŞEYLERDİR

  21 yaşında Türkoloji bölümünü bitirip Erzurum’un bir dağ köyünde öğretmenlik serüvenine adım atan Rükzan Günaysu, şöyle konuştu:

  ‘‘Öğretim, bilgilendirme demektir. Eğitim ise, edinilen bilgilerini bir kimliğe, bir davranış biçimine, bir dünya görüşüne, seçilen değerlere kısaca yaşamın temel ilkelerine dönüşmesi demektir. Kısaca, kendi olmak, insanlaşma demektir. Eğitime dönüşmeyen bilginin hiçbir değeri yoktur. Bugün nice aydın, kişiler öğretim-eğitim alanının ünlüleri bile eğitimi, öğretim yerine kullanıyorlar. Bu bir yanlışlık.’’

  1 yıl Atatürk Lisesi, 26 yıl TED Ankara Koleji, 2 yıl Kadıköy Yabancı Diller Yüksekokulu, 10 yıl Robert Kolej, 7 yıl da Diyalog Anlatım ve İletişim Öğretim Kurumu'nda dil bilinci seminerleri veren Rükzan Günaysu, eğitimle ilgili düşüncelerini anlattı:

  ‘‘Bugünkü öğretim ve eğitim politikalarının çok yanlış olduğunu, 8 yıllık zorunlu öğretim ve eğitimin gerçek yerini bulamadığını görüyorum. Önemli olan okullar açmak, ilköğretim zorunluğunu koymak değil, aydın, çağdaş, korkusuz, yürekli öğretmenler yetiştirmektir. Öğretmenliğimin 45'inci yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendini bir türlü yenilemediğine tanık oluyorum.

  ÇAĞ DIŞI KİTAPLAR OKUTULUYOR

  Milli Eğitim'in onayladığı kitapların, yönetmeliklerinin hálá çağ dışı olduğuna inanıyorum. Bir çarpıklığa dikkati çekmek istiyorum. Eskiden Maarif Vekaleti derken, dil devriminden sonra Milli Eğitim Bakanlığı dendi. İlk ve orta tedrisat yerine, İlk ve Ortaöğetim Genel Müdürlüğü ismi kondu, Yükseköğretim dendi. Ama, Milli Eğitim'in can damarı olan 'Talim Terbiye Dairesi'nin adı değişmedi. Talim Terbiye Dairesi, oldum olası çağdaş dünyaya, gelişmelere, eleştirel düşünceye kapalıdır. Böyle olunca onaylanan ders kitapları, gençlerin, çocukların özgür düşünceye, düşünsel üretime kapalı kalmasını sağlamıştır. Öğretmenler de, bu kitaplara bağımlı kılındığı ve her an müfettiş sorgulamalarının gerginliğini, korkusunu yaşadıkları için, bu dar sınırlar içinde sıkışıp kalmışlardır.’’

  Devlet öğretim üyesini tutamıyor

  VAKIF üniversiteleri, öğretim üyesi yetiştirmek yerine, devletin elindeki öğretim üyelerini transfer ediyor.

  FP Diyarbakır Milletvekili Sacit Günbey, sayıları 21'e ulaşan vakıf üniversiteleriyle ilgili soru önergesi verdi. Önergeyi yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, vakıf üniversitelerinde görev yapan toplam 1027 öğretim üyesinden 900'ünün, devlet üniversitelerinden geçtiğini bildirdi. Bostancıoğlu, öğretim üyelerinin gelir düzeylerinin düşük olduğunu, vakıf üniversitelerininse daha yüksek ücret verdiğini söyledi. Bostancıoğlu, bu nedenle öğretim üyelerinin, ya emekli olduktan sonra ya da istifa ederek vakıf üniversitelerine geçtiğini vurguladı.

  Bostancıoğlu, bu çerçevede, emeklilik yaşının 67'den 72'ye çıkarıldığını, emeklilerinsözleşmeli çalıştırılmasının sağlandığını bildirdi.

  Velilerin çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmediklerini söyleyen 45 yıllık eğitimci Rükzan Günaysu, ‘Çocuğunu toplumda ünlü bir okula vermek için çabalayan aile, çocuğunun neler öğrendiğini, nasıl geliştiğini, nasıl bir kimlik kazandığını izleme, farketme alışkanlığında değildir. Bu eğitimi almamıştır. Sadece ünlü bir okula gitmesi çocuğu için yeterlidir’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı