Gündem Haberleri

  Çocuğunu okula göndermeyen ailelere takip

  Hürriyet Haber
  13.01.2002 - 12:58 | Son Güncelleme:

  Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Karayiğit, eğitim çağındaki çocuklarını okula göndermeyen velilerin 2 ay hapis ve 100 milyon lira para cezasına çarptırılacağını söyledi. Karayiğit, Adalet Bakanlığı`nın genelgesi üzerine, eğitim çağındaki çocuklarını okula göndermeyen velilerin saptanması amacıyla polis ve jandarmadan 'tespit' istediklerini kaydetti.

  Velilerin çocuklarını temel eğitime göndermekle sorumlu ve yükümlüolduklarını ifade eden Karayiğit, "Velilerin sorumlulukları yasadan, yükümlülükleri ise 2000`li yılların insanı ve çağdaş dünya ile entegre olmanın gereğidir" dedi.

  Karayiğit, zorunlu temel eğitimin çağdaşlığın gereği olduğuna dikkati çekerek, "Zorunlu temel eğitimin kaynağı, Cumhuriyetin ana ilkelerinden sosyal devlet olmanın gereğidir" diye konuştu.

  Zengin-yoksul demeden tüm vatandaşların çocuklarına 8 yıllık zorunlu temel eğitim hizmetini alma hakkı bulunduğunu vurgulayan Karayiğit, şöyle devam etti:

  "Devlet bu hizmeti sunmak zorundadır ve sunuyor. Vatandaşlar ise çocuklarını bu haktan yararlandırmakla mükelleftir. İsteyen devlet okuluna isteyen ise özel okula çocuklarını gönderebilir. Bu anlayış kapsamında, eğitim çağındaki çocuklarını okula göndermeyen ailelerin tespiti için polis ve jandarmaya gerekli talimatlar verildi. Bu konudaki tespitler yapılınca, Cumhuriyet Başsavcılığı`na bildirilecek.

  Halkımız da mutlu yarınlar, eğitimli Türkiye düşüncesinden hareketle, çocuğunu okula göndermeyenleri bize bildirmeli. Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda sorumludur. Kanunlar onlara bir çok yükümlülükler yüklemiştir. Onlar da bu tür tespitlerini bize bildirerek, eğitim çağındaki çocukların okula kazanılmasını sağlamalı.Tespit edilen çocuklar okula gönderilmezse velisi 2 ay hapis ve 100 milyon lira para cezasına çarptırılır."

  Karayiğit, ekonomik kriz nedeniyle okula devam edemeyen öğrencilerin tespiti ve ihtiyaçlarının giderilmesinin devletin asli görevi olduğunu da sözlerine ekledi.
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı