GeriGündem Clinton'ın çevre savaşı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton'ın çevre savaşı

Çevreye ve doğaya verdiği önemle de tanınan ABD Başkanı Bill Clinton, çevre yaşamına zarar veren ülke doğasına yabancı hayvan ve bitki türlerine karşı mücadele başlattı. Yabancı ve istilacı türler, girdikleri ülkelerin binlerce yılda oluşmuş ekosistemlerine büyük zararlar veriyor, onarılmaz yıkımına neden oluyorlar. Yabancı türlerin ABD doğal yaşamına verdiği zararın 123 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Bir başkanlık talimatnamesi yayınlayan Bill Clinton, Tarım ve İçişleri bakanlıkları, Çevre Koruma Ajansı ve Kıyı Koruma Kurumu'nun yabancı ve istilacı türlere karşı daha sıkı işbirliği yapmalarını istedi. Clinton, yabancı türlere karşı yeni bir örgütlenmeyegidilmesini de talep etti. Konuyla ilgili olarak yapılan bir toplantıda, üst düzey üç yetkilinin bir konsey oluşturacağı bildirildi.

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı James Baker, ‘‘Yabancı türlerin istilasına uğradığımız bir gerçek’’ diye konuştu. Federal alanlar ve doğal parklardan sorumlu olan İçişleri Bakanı Bruce Babbitt, yabancı türlerin ekonomiye verdiği zararın denetlenemez hale geldiğine dikkat çekti. ABD Tarım Bakanı Dan Glickman da istenmeyen yabancı türlere karşı bir cephe oluşturacaklarını söyledi. ABD İçişleri Bakanı Babbitt, sorunun uluslararası düzeyde ele alınması gerektiğini de kaydetti. Babbitt, sorunun her ülkeye yarar sağlayacak bir şekilde çözümlenmesi gerektiğini vurguladı.

Amerikalı bazı bilim adamları, ABD'ye çeşitli yollarla giren yabancı türlerin sayısını bile bilemediklerini belirttiler. Avrupa çıkışlı olduğu belirtilen sarı yengecin San Francisco Körfezi'ndeki doğal yaşamı tehdit ettiği bildirildi. Bazı böceklerin de, hektarlarca alana yayılan ağaç türlerine büyük hasar verdikleri ifade edildi. ABD, bir süre önce, Çin'den gelen ihraç mallarının taşındığı konteynerleri dezenfekte etme uygulaması başlatmıştı.

Beyaz Saray'ı üzen dergi

Kızları Chelsa ile ilgili bir yazının ünlü People dergisinde yayımla -nacağı haberinin duyurulması üzerine ABD Başkanı Bill Clinton ve eşi Hillary'nin derin üzüntü duydukları bildirildi.

People dergisinin, Chelsea Clinton hakkındaki ‘‘Ateş Altında Zariflik’’ adlı kapak konusu yazıyı gelecek sayısında yayınlayacağını duyurması üzerine, Başkan Clinton ve eşi Hillary adına bir açıklama yapıldı. Clintonların, Chelsea'nın özel yaşamına saygı gösterilmesi için medyadan yıllardır anlayış beklemelerine rağmen, People dergisinin aldığı karardan derin üzüntü duyduklarını ifade etti. Medyadan, Chelsea'nın kişisel yaşamına saygı gösterilmesi ve yalnız bırakılması yolundaki isteklerini yineleyen Başkan Clinton ve eşi, ‘‘Kızımızın, ailemizin bir parçası olmaktan öte kamuoyunu ilgilendiren hiçbir yönü yoktur’’ dedi.

People Dergisi'nin Yazı İşleri Müdürü Carol Wallace ise Chelsea Clinton'ın kapak konusu yapılmasını savundu. Wallace, Chelsea'nın 19 yaşında bir yetişkin olduğunu belirtti. Wallace, Chelsea'nın Clinton ailesinin yaşamakta olduğu drama tanıklık ettiğini ve bu nedenle geçerli bir yazı konusu olduğunu belirtti. Yazının Chelsea ile annesi arasındaki ilişkileri konu ettiği ifade edildi. Hillary Clinton ve Chelsea, kamuoyu önünde Başkan Clinton'ı desteklemeyi sürdürüyorlar. Ama Beyaz saraya yakın çevreler, aile içinde ‘‘bir felaket’’in yaşandığını belirtiyorlar. Başkanın kardeşi Roger Clinton, Chelsea'nın, babasının başına gelenlerden derinden etkilendiğini söylemişti.

First Lady'den kedi köpek kitabı

Hillary Clinton, Beyaz Saray'ın tüylü sakinleri kedi Socks ile Labrador cinsi köpekleri Buddy'nin yaşamöyküleri, kitap haline getirdi. ‘‘Sevgili Socks, Sevgili Buddy’’ adını taşıyan kitapta, çocukların Socks ve Buddy'ye yazdığı mektuplar da yer alıyor. Kitapta ayrıca geçmişte Beyaz Saray'da yaşayan ev hayvanlarının öyküleri de bulunuyor. Bayan Clinton, önceki gün basına tanıttığı kitabın gelirini olduğu gibi Ulusal Park Vakfı'na devredecek.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle