Gündem Haberleri

  Clinton turunu tamamladı

  A.A./Hürriyet Planet
  23.10.2011 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Özbekistan'daki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile Taşkent'te bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Afganistan'da güvenliği ve istikrarı sağlama" turunu bitirmiş oldu.

  Basına kapalı yapılan görüşmede Kerimov, ABD Başkanı Barack Obama'nın iki ülke arasındaki karşılıklı saygı ve güvene dayalı ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik ortak çabaların devam ettirilmesiyle ilgili fikirlerini desteklediğini belirtti.

  Resmi UzA ajansının haberine göre, Clinton da samimi kabul için Kerimov'a teşekkür ederek, ABD'nin Özbekistan ile karşılıklı çıkarlara dayalı işbirliğini daha da geliştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

  Kerimov ile görüşmesinde, insan haklarına daha fazla önem verilmesi ve bölgede ABD ile işbirliği yapılması konularını vurguladığı tahmin edilen Clinton, Özbekistan'ın bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik yapıcı politika ürettiğini ve bunun çok önemli olduğunu kaydetti.

  HEM FABRİKA HEM HASTANE ZİYARETİ YAPTI

  Temasları çerçevesinde sivil toplum örgütleri temsilcileriyle de bir araya gelen Clinton, ardından General Motors ile işbirliğinde kurulan motor fabrikasında incelemelerde bulundu.

  Clinton, burada yaptığı konuşmasında, fabrikanın Özbek ve ABD şirketleri arasındaki işbirliğinin göstergesi olduğunu ifade ederek, bu fabrikanın ayrıca iki ülke arasındaki işbirliğinin de bir simgesi olduğunu ve bu yüzden bu tür ortak projelere çok önem verdiklerini belirtti.

  GM'nin Özbekistan'daki faaliyetlerinin, bölgede ve Orta Asya ülkeleriyle olan ekonomik işbirliğini güçlendireceğini söyleyen Clinton, fabrikanın binden fazla Özbek vatandaşına istihdam sağlayacağını vurguladı. Clinton, konuşmasının ardından, fabrikada üretilen bir motorun üzerine imza attı.

  ABD Dışişleri Bakanı ayrıca Taşkent'teki bir hastaneye de ziyarette bulundu.

  Clinton Malta, Libya, Umman, Afganistan, Pakistan ve Tacikistan'ın ardından Özbekistan temaslarını da tamamlayarak "Afganistan'da güvenliği ve istikrarı sağlama" turunu bitirmiş oldu. Dışişleri Bakanı'nın bugün Washington'a dönmesi bekleniyor.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı