GeriGündem Clinton bastırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton bastırıyor

Ermenilerin ‘‘soykırım’’ tasarısı için ‘‘üzgünüm’’ mesajı gönderen Başkan Clinton, tasarının engellenmesi için bastırıyor. Dışişleri Bakanlığı da soykırım tasarısına karşı olduklarını açıkladı.

AMERİKAN Dışişleri Bakanlığı, sözde Ermeni soykırım tasarısının geçen hafta Temsilciler Meclisi Alt Komitesi'nde onaylanmasını eleştirdi.

Tasarının bugün Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde de benimsenmesi bekleniyor. Tasarıyla ilgili olarak ‘‘üzgün’’ olduğunu açıklayan Başkan Bill Clinton, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Sandy Berger, ardından Savunma Bakanı William Cohen'i de devreye sokmuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher önceki gün gazetecilere açıklamasında, ‘‘Clinton yönetimi olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin katledildiği iddiasındaki soykırım tasarısına karşıyız ve endişeliyiz. 1915'te meydana gelen olaylar siyasetçileri değil, tarihçileri ilgilendirir. Türk ve Ermeni uzmanların, diğer ülkelerden akademisyenlerle birlikte ortak tarihlerini araştırmasına katkıda bulunmak için her türlü yardıma hazırız’’ dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu tasarının, ABD'nin bölgedeki stratejik ortağı Türkiye ile ilişkileri zedeleyebileceği ve Kafkasya'ya barış, istikrar getirme çabalarını dinamitleyeceği uyarısında bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle