Gündem Haberleri

  Clint’in bebeği Oscar’ın galibi

  Hürriyet Haber
  01.03.2005 - 16:08 | Son Güncelleme:

  Oscar ödül töreni, Clint Eastwood’un ‘Million Dollar Baby’si ile Martin Scorsese’nin ‘The Aviator’ı arasında büyük çekişmeye sahne oldu. Geceden Eastwood galip çıktı.

  Los Angeles’in Kodak Tiyatrosu’nda önceki gece yapılan 77’inci Oscar töreni, büyük filmlerle Hollywood’a damgasını vurmuş yönetmen Martin Scorsese’nin (62) hayal kırıklığına uğradığı tören olarak tarihe geçecek. Taxi Driver ve Good Fellas gibi filmlerle alamadığı Oscar’a bu sefer uzanacağı tahmin edilen Scorsese, The Aviator ile ne en iyi film ödülünü ne de en iyi yönetmen ödülünü alabildi. Her iki Oscar da Hollywood’un diğer bir efsanesine Clint Eastwood’a (74) gitti. Böylece Martin Scorsese, yedi kez Oscar’a aday gösterilmesine rağmen sıfır çeken yönetmen olarak tarihe geçti. Scorsese son 15 yıl içinde beş kez en iyi yönetmen; iki kez de en iyi senaryo dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

  Amerikalıların, milyarder Howard Hughes’un hayatını konu alan The Aviator’a oranla daha fazla sevdiği, Million Dollar Baby, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dallarında dört Oscar topladı. Gerçi The Aviator da beş Oscar aldı, ancak bunların dördü teknik dallardaydı. En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü ise filmde Katharine Hepburn’ü canlandıran Cate Blanchett aldı.

  Million Dollar Baby filminin yönetmeni Eastwood, ödülünü kazandıktan sonra kuliste yaptığı açıklamada, ‘Marty ile aramda bir rekabet yaratılması hiç hoşuma gitmedi. Hem ona, hem de The Aviator dahil yaptığı bütün filmlere büyük saygım var’ dedi.

  Scorsese, ‘Raging Bull’ (1980); ‘The Last Temptation of Christ’ (1988); ‘Good Fellas’ (1990); ‘Gangs of New York’ (2002) filmleriyle de aday gösterildiği halde ödül alamamıştı.

  Anne bak bu Hilary

  Clint Eastwood, en iyi yönetmen ödülünü alırken, ‘Dokuz yıl önce yine annem bu salondaydı ve yaşı 84’tü. O gün ‘Başarı genlerimde var’ demiştim. Annem bugün de aramızda’ dedi ve annesine teşekkür etti. Spagetti Western’den yola çıkarak sanat yaşamının olgunluk döneminde dört Oscar birden kazanan filmi çeken Clint Eastwood, törenden sonra yapılan partide 93 yaşındaki annesini Hilary Swank’la tanıştırdı.

  Fransız Beyonce

  Gecenin yıldızı, Versace imzası taşıyan kıyafetleriyle sahne alarak üç şarkı söyleyen Beyonce Knowles oldu. Beyonce ‘The Chorus’ filminin Oscar adayı şarkısını Fransızca seslendirirken, töreni izleyenler nefeslerini tuttu.

  Uğur meleği ile katıldı

  ‘Finding Neverland’ filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülüne aday olan Johnny Depp, geceye hayat arkadaşı Fransız oyuncu Vanessa Paradis ile katıldı. Hollywood’un yaramaz çocuğu Depp, Oscar alamadı ama Paradis ile çıkışa geçen oyunculuk kariyerinde bir altın sayfa daha açtı.

  İlk kez Oscar ödül törenini sunan siyahi aktör Chris Rock, Billy Crystal, Whoopi Goldberg ve Steve Martin gibi ustalardan sonra biraz sönük ve çaylak kaldı. Özellikle sürekli siyah sinema karakterlerini öne çıkaran esprileri pek hoş karşılanmadı.

  Ray Charles’ı canlandıran Jamie Foxx, Oscar’ın en iddialı adayıydı. Törene kızı Corrine’le katılan oyuncu, Charlize Theron’un elinden ödülünü aldıktan sonra duygulu bir konuşma yaptı ve oyuncu olmasında büyük payı olan ölen anneannesine teşekkür etti.

  Sunuculuğu Chris Rock tarafından yapılan ve ABC televizyonunun canlı yayınladığı 77. Akademi Ödülleri'nde Oscar'a layık görülen film ve sanatçıların tamamı şöyle:
  En İyi Film: “Million Dollar Baby”
  En İyi Yönetmen: Clint Eastwood (Million Dollar Baby)
  En İyi Erkek Oyuncu: Jamie Foxx (Ray)
  En İyi Kadın Oyuncu: Hillary Swank (Million Dollar Baby)
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Cate Blanchett (The Aviator)
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Morgan Freeman (Million Dollar Baby)
  En iyi uyarlama senaryo: Alexander Payne ve Jim Taylor (Sideways)
  En İyi Senaryo: Charlie Kaufman, Michel Gondry ve Pierre Bismuth (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)
  En İyi Yabancı Film: The Sea Inside (İspanya)
  En İyi Animasyon: The Incredibles (İnanılmaz Aile)
  En İyi Kısa Animasyon Filmi: “Ryan”
  En İyi Kısa Aksiyon Filmi: “Wasp”
  En İyi Belgesel Film: “Born into Brothers”
  En İyi Kısa Belegesel Film: “Mighty Times: The Children's March”
  En İyi Sanat Yönetmeni: “The Aviator”
  En İyi Sinematografi: “The Aviator”
  En İyi kurgu: “The Aviator”
  En İyi Kostüm Tasarımı: Thelma Schoonmaker (The Aviator)
  En İyi Makyaj: “Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events”
  En İyi Orijinal Beste: “Finding Neverland”
  En İyi Orijinal Müzik: Jorge Drexler (Al Otro Lado Del Rio/The Motorcycle Diaries)
  En İyi Ses Uyarlama: “The Incredibles (İnanılmaz Aile)
  En İyi Ses Yönetimi: “Ray”
  En İyi Görsel Efekt: John Dykstra'nın yönettiği ekiple “Örümcek Adam-2”
  Akademi Onur Ödülü: “Sidney Lumet”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı