GeriGündem Claudia Roth’a ‘Yılın Hıyarı’ benzetmesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Claudia Roth’a ‘Yılın Hıyarı’ benzetmesi

Alman Yeşiller Partisi milletvekili Roth, partisi tarafından da desteklenen Die Tageszeitung gazetesi'nce "Yılın Hıyarı" seçildi.

Bunun üzerine, haberin yer aldığı gazetenin Yeşiller kurultayında dağıtılması engellendi.

Berlin'de yayınlanan sol eğilimli Die Tageszeitung, Türkiye aleyhindeki çıkışlarıyla da tanınan Birlik 90 / Yeşiller'in Eşbaşkanı Claudia Roth'a ‘‘Yılın Hıyarı’’ (Die Gurke des Jahres) benzetmesi yaptı. Rostock'ta yapılan Yeşiller kurultayında, bu benzetme yüzünden gazeteye ambargo uygulandı.

Gazetede, Rostock kurultayını alaycı bir ifadeyle diline dolayan ‘Yılın Hıyarı’ başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Roth'u bordo renkli balo elbisesi ve üzerinde yeşil bir şalla gösteren bir de fotoğraf kullanıldı. Haber ve fotoğraf partinin tepkisine neden oldu. ‘‘Die Gurke’’ benzetmesi Alman argosunda daha çok şaşkın ve sakar anlamında kullanılıyor.

Bu nedenle, Yeşiller yönetimi haberin yer aldığı gazetenin kurultayda ücretsiz olarak dağıtılmasını engelledi. Birlik 90 / Yeşiller'in Genel Sekreteri Rainer Butikofer, yaklaşık 20 yıl önce kendilerinin de desteği ile kurulan gazetenin bu yayınının tasvip edilecek hiçbir yönünün olmadığını belirterek, konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapmak istemedi. Butikofer, ‘‘Biz bu gazeteyi bedava dağıtarak elimizi kirletmek istemiyoruz. Arzu eden gidip satın alsın’’ demekle yetindi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle