Gündem Haberleri

  Cizre'ye gitmek isteyen HDP'liler geri döndü

  DHA
  10.09.2015 - 17:09 | Son Güncelleme:

  Şırnak'ın Cizre ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve yaşanan gelişmelere dikkat çekmek için dün ilçeye gitmek isteyen HDP'lilerin yolu, önce Mardin'in Midyat ilçesinde kesildi. Görüşmelerden sonuç çıkmayınca HDP'liler yürüyüşe geçti. Dün sabah saat 11.00 sıralarında Diyarbakır’dan yola çıkan HDP heyeti, akşam saat 19.15 itibariyle Cizre İlçesi’ne 20 kilometre mesafede bulunan İdil İlçesi’ne ancak ulaşabildi. Normal zamanlarda 3 saatte gidilen İdil İlçesi’ne HDP heyeti yaklaşık 8 saat sonra ulaşabildi. HDP heyeti burada yaklaşık 4 saat bekledikten sonra saat 02.30'da Cizre'ye gitmek üzere yola çıktı. Heyet, sabah 04.30'da ilçenin çıkışındaki uzak bir noktada polis ve jandarma tarafından durduruldu. Bir süre burada bekletilen heyet daha sonra tekrar yürümeye başladı. Ancak zorlu yürüyüşe bir süre sonra son veren HDP'liler İdil'e geri döndü. Heyet bu geceyi İdil'de geçirecek.

  HDP'li bakanlar, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP'li vekillerinden oluşan heyet, İdil üzerinden Cizre'ye gitmek istedi. Heyetin önü Midyat-İdil yolunun çıkışında panzerler ve TOMA'larla kesilirken, sokağa çıkma yasağı devam ettiği için izin verilemeyeceği söylendi.

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü
  *Fotoğraf: AFP

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü CHP'den Cizre çağrısı  YÜRÜYÜŞTEN NOTLAR
  HDP'lilerin yürüyüşünü takip eden Radikal'den İdris Emen, son durumla ilgili şu bilgileri verdi:
  Cizre - İdil yolu arasında İdil'den 6-7 km uzaklıkta yolun sağ tarafında bir tepede HDP heyeti bekliyor.
  Dağlık tepelik bölgelerden yürüyerek Cizre'ye ulaşmaya çalışıyor heyet
  HDP'li bakanlar yürüme yolunun dağlık olduğu için zorluğundan ve rahatsızlıklarından dolayı geri döndü.
  Demirtaş, Baydemir ve vekiller bir tepede bekliyor. Polis de etraflarında önlem aldı.
  Zaman zaman Demirtaş, polise 'yol verin geçelim' diyor.. Polis de izin veremeyeceğini belirtiyor.
  CİZRE’YE YÜRÜYÜŞE GEÇTİLER

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü

  HDP konvoyunun Midyat İlçesi’nden Cizre’ye gitmesine izin verilmemesi üzerine konvoydakiler araçlarından inerek, Cizre’ye doğru yürüyüşe geçti.

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü

  Yürüyüş öncesi, parti otobüsünün üzerinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’ye gitmek istediklerini belirterek, şunları söyledi:

  "Biz bu ülkede hiç kimsenin canının yanmasını istemiyoruz. Bu savaş bu topraklarda o kadar çok kan akıttı ki, malesef onarılamaz kırılmalara yol açtı. Biz Cizre’de polis ve askerin de yaşamını yitirmesini istemiyoruz. Düşük Başbakan’a sesleniyoruz; bu yaşananlar onun umrunda değil. Onun aklında tek bir rakam var o da 400 rakamıdır. Onu da alamayacak. Şehit aileleri onların umrunda değil. Cizre’ye 90 kilometre var, biz Mardin sınırlarındayız. Bizim Mardin’den çıkışımıza izin verilmiyor. Ortada bir kanun yok, saatlerdir Başbakan dahil herkesle görşüldü. 12 Eylül’de dahi uygulanmayan bir hukuksuzluk var. Başbakan’ın varlığı şu an anayasaya aykırıdır. Buradaki bir grup güvenlik kuvveti, kanuna aykırı olan bu emri uygulamakta ısrar ediyor. Barış konvoyu Cizre’ye ulaşmalıdır, mesajını vermelidir. Türkiye toplumu, Gazze ablukasını iyi bilir. Gazze ablukasının kırılması için biz de elimizden geleni yaptık. 6 gündür Cizre’de Gazze ablukası uygulanıyor. İnsanlar sussuz, su ihtiyacını bile karşılayamıyor. Biz barışa doğru yürüyeceğiz, Cizre’ye doğru yürüyeceğiz. Konvoyu engelleyebilirsiniz ama yürüyüşümüzü engelleyemezsiniz. Bize can güvenliği nedeniyle izin verilmediği söyleniyor. Cizre’deki 120 bin kişinin can güvenliği tehlikedeyse, bizim de can güvenliğimiz olmasın. Düşük Başbakan, senin bunları yapmaya yetkin yok. Sen siyasetten bitmişsin. Kafa üstü düştüğün için, kafa travması geçiriyorsun bunun farkında değilsin. Darbe uygulamalarıyla halka boyun eğdiremeyeceksin."

  Konuşmadan sonra HDP’liler, araçlarını bırakarak, araziden Cizre’ye gitmek üzere yürüyüşe başladı.

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü

  YOL YENİDEN KESİLDİ

  Cizre’ye doğru yürüyüşe geçen ve aralarında HDP’li bakanların da yer aldığı HDP heyetinin Cizre’ye 20 kilometre kala asker ve polis tarafından önü tekrar kesildi. Heyet içerisinde yer alan AB Bakanı Ali Haydar Konca yaptığı kısa açıklamada, "Cizre’ye 20 kilometre kala güvenlik güçleri tarafından tekrar durdurulduk. Beklemedeyiz. Cizre’ye geçişe bakanlara izin veriliyor ancak milletvekillerinin geçişine izin verilmiyor. Bakanlar ve milletvekilleri ile birlikte Cizre’ye geçmek istiyoruz" dedi.

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü


  GÜVENLİK GÜÇLERİ: GEÇERSENİZ UYGUN ŞEKİLDE MÜDAHALE EDERİZ

  Midyat’ın Yayvantepe Köyü’nde, yolu jandarma ekipleri tarafından önleri kesilen HDP konvoyunda bulunan, Eş Genel Başkan, bakanlar, milletvekili ve partililer, yeniden barikatı geçerek İdil’e doğru yola devam etti. Karalar Beldesi’nde buldukları araçlarla beldenin 5 kilometre ötesine giden HDP konvoyunun önü, jandarma tarafından bir kez daha kesildi. Jandarma yetkilileri, HDP’li vekillere, Şırnak Valiliği’nin kararı doğrultusunda geçmelerine izin verilmeyeceğini söyledi. HDP’li vekillerin, "Geçersek ne yapacaksınız?" şeklindeki sorusuna askeri yetkili, "İzin vermeyiz, uygun şekilde müdahale ederiz" diye yanıtladı.

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü

  8 SAATTE ANCAK İDİL’E ULAŞTILAR

  Bunun üzerine HDP’liler, buldukları araçlarla dağ köyleri yolundan Şırnak’ın İdil İlçesi’ne gitmeye çalıştı. Dün sabah saat 11.00 sıralarında Diyarbakır’dan yola çıkan HDP heyeti, akşam saat 19.15 itibariyle Cizre İlçesi’ne 20 kilometre mesafede bulunan İdil İlçesi’ne ancak ulaşabildi. Normal zamanlarda 3 saatte gidilen İdil İlçesi’ne HDP heyeti yaklaşık 8 saat sonra ulaşabildi.

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü

  İDİL'DEN ÇIKIŞLARINA İZİN YOK

  HDPli iki bakan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve 30'a yakın milletvekili, dün gece köy yolları üzerinden İdil ilçesine vardı.

  HDP heyeti burada yaklaşık 4 saat bekledikten sonra saat 02.30'da Cizre'ye gitmek üzere yola çıktı. İdil - Cizre yoluna giren heyet, sabah 04.30'da ilçenin çıkışındaki uzak bir noktada polis ve jandarma tarafından durduruldu. Polis, heyeti, "Bize talimat verildi, size kesinlikle izin veremeyiz" diyerek engelledi. Burada yaklaşık 2 saat bekleyen grup hava aydınlanınca tekrar ilçeye döndü.

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü

  TEKRAR YÜRÜMEYE BAŞLADILAR

  İdil İlçe merkezine gelen ve durum değerlendirmesi yapan HDP heyeti, 2 bakan, eş genel başkan ve milletvekilleriyle sadece yeniden Cizre'ye gitmek için İdil çıkışına geldi. İdil çıkışında araçlarından inen HDP'liler, yürüyerek asfalt yoldan Cizre'ye gitmek üzere yola koyuldu. Yaklaşık 500 metrelik mesafe yürüyen heyetin önü polis tarafından kesilince, HDP'liler ile polis arasında itiş-kakış yaşandı.

  HDP'liler ana yoldan çıkarak dağlık yoldan Cizre'ye doğru yürümeye devam etti. Yaklaşık dağlık alanda 1 kilometre yürüyen HDP heyetinin önü bu kez dağlık alanda onlarca çevik kuvvet polisi tarafından kesildi. Burada da HDP'li vekiller ve polis arasında itiş-kakış yaşanırken polislerin bazı HDP'li vekilleri kalkanlarla ittikleri görüldü. Yaşanan gerginlik üzerine HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, emniyet yetkilileriyle görüşürken HDP'li vekil, bakan ve basın mensuplarının dağlık alandaki bekleyişi sürüyor.

  HDP’Lİ GÜVEN: CİZRE’DE DÜN 8 KİŞİ ÖLDÜ

  Sokağa çıkma yasağının 7 günden bu yana devam ettiği Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde dün akşam da şiddetli çatışmalar çıktı ve sabaha kadar patlama sesleri duyuldu.

  HDP Şanlıurfa Milletvekili Leyla Güven, 6 gündür ilçede olduğunu belirterek dün gece ve Cudi mahallelerinde çıkan olaylarda 1’i çocuk 8 kişinin öldüğünü ileri sürdü.

  DEMİRTAŞ: "CİZRE, BİR YÖNÜYLE GAZZE, BİR YÖNÜYLE KERBELA"

  Cizre’ye gitmek üzere İdil’den dağ yolundan yürüyüşe devam eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yollar kesildiği için İdil’den Cizre’ye dağ yollarından geçmeye çalışırken, şunları söyledi.
  "Bizim barış yürüyüşünü yapıyor olmamızın nedeni, Cizre’de çatışma ortamına huzursuzluğa son verececek bir girişmde bulunabilecek ve ordaki sivil halkı bir nebze de olsun günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir huzura kavuşturmaktır. Bunu bir kez daha ben dikkate alınmasını bekliyorum. Bir defa Cumhurbaşkanı bu konuda yanılıyor, ya da yanıltılıyor. Cizre’de günün belirli günlerinde değil, 8 gündür kesintisiz bir şekilde, 24 saat sokağa çıkma yasağı var. İnsanlar cenazelerini buzlarla soğutabiliyor, çünkü defin yasak. Su bitmiş, yiyecek ekmekleri yok, yaralılar var ambulans almıyor, 8 gündür büyük bir abluka var. Bir yönüyle Gazze bir yönüyle Kerbela’ya benzetiyoruz. Bu nedenle bu ablukanın, hukuk dışı uygulamanın son bulmasını istiyoruz. Sokağa çıkma yasağı kaldırılsın, insanlar ihtiyaçlarını gidersin, cenazelerini defnetsinler. Şu anda cenezesi olan bebekler var. Arkadaşlarım orda sürekli bilgi veriyorlar, bebek cenazeler var, çocuk cenazeler var, defnedilemiyor. Sayın Cumhurbaşkan’ının özelilkle bu yönüne hassasiyetle vurgu yaparak bir kez daha düşünmesini rica ediyorum. Çünkü bizim yola düşüş nedenimiz katliamlara karşı karşıya kalan bir ilçeye gitmeye çalışıyoruz."

  Cizreye gitmek isteyen HDPliler geri döndü
  Yürüyüşe devam eden HDP'liler yemek molası verdi / Fotoğraf: İdris Emen - Radikal

  HDP HEYETİ İDİL'E GERİ DÖNDÜ

  HDP heyeti bir süre İdil'e geri dönme kararı aldı. İdil'e dönen heyet, geceyi ilçede geçirecek.

  Demirtaş, "Orada neler yaşanıyorsa, açsınlar birlikte bakalım. Biz şimdi İdil'e dönüyoruz ama bu geri dönüş değil. İdil'de Cizre kriz merkezini kuruyoruz" dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı