Gündem Haberleri

  Cizre'deki Hizbullah evinde arama çalışmalarına ara verildi

  A.A
  10.02.2006 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 2 kişinin kemiklerinin bulunduğu evde kazı çalışmalarına ara verilirken, bu kişilerin kimlik tespiti çalışmalarına başlandığı belirtildi.

  Yafes Mahallesi Nehir Sokak'ta bulunan A.G'ye ait evin bahçesinde ihbar üzerine dün başlayan kazı çalışmalarına ara verildi. Kimliklerin belirlenmesi amacıyla çıkarılan iki kişiye ait kafatasları ve kemiklerin İstanbul Adli Tıp Merkezi'ne gönderileceği bildirildi.

  Kemikleri bulunan kişilerin kim veya kimler ya da herhangi bir örgüt tarafından ne zaman öldürülerek buraya nasıl gömüldüğü konusunun araştırıldığını belirten yetkililer, şimdilik ara verilen kazı çalışmalarına toplanacak bilgiler ışığında yeniden devam edilebileceğini kaydettiler.

  Yetkililer, çıkarılan kafatasları ve kemiklerle ilgili olarak herhangi bir başvurunun yapılmadığını bildirdiler.
  Evin bulunduğu bölgede alınan güvenlik önlemleri devam ediyor.

  Suriye sınırına yakın olan A.G'ye ait evde 2000 yılında yapılan aramada, evin banyo kısmında eve, dışardan düğmeyle açılan raylı sistemle girilen bir sığınak bulunmuştu. Sığınakta yapılan aramada da, terör örgütü Hizbullah'a ait olduğu belirtilen 93 kalaşnikof tüfek, 2 roketatar, 6 bomba atar silah, 1 cannas suikast silahı, 5 uzun namlulu silah, 6 tabanca, 5 mayın, 1 lav silahı, 71 el bombası, 2 tüfek bombası, 20 havan mermisi, 442 şarjör, 32 RPG-7 fişeği ve 20 çuval mermi ele geçirilmişti. 2 odadan oluşan sığınağın yanı sıra evde, terör örgütü Hizbullah tarafından kaçırılanların zincirlerle bağlanarak tutulduğu özel bir hücre de ortaya çıkarılmıştı.

  Halen gözaltında sorgusu sürdüğü bildirilen ev sahibi A.G. bir süre önce terör örgütü Hizbullah üyesi olmaktan tutuklanmış ve Diyarbakır DGM'deki yargılamasının sonunda örgüt üyeliğinden 12,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
  A.G. daha sonra yeni çıkan yasaya göre, ceza indiriminden yararlanarak tahliye edilmişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı