Gündem Haberleri

  Cizre ve Yüksekovad il olacak

  ANKARA
  24.05.2017 - 23:17 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Cizre’nin Şırnak, Yüksekova’nın da Hakkâri’nin yerine il olacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOBB Genel Kurulu’ndaki konuşması sırasında, bir grup Cizreli işadamı il olma talebiyle pankart açtı. Bunun üzerine açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Olacak, yakındır” yanıtını verdi.

  Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü:

  ŞEHİRCİLİK BENİM İŞİM

  “Hani Cizre şehir olacak dedik ya, yani Şırnak Cizre’ye dönüşecek, Hakkâri de Yüksekova’ya dönüşecek. Çünkü şehircilik benim işim. Niye? Belediyecilikten geldim. Neresi şehir olur, neresi olmaz onu iyi bilirim. Cizre ile Şırnak’ı yan yana getirdiğiniz zaman ‘Şırnak’ı nasıl şehir yapmışlar’ diye şaşarsınız. Hakkâri ile de Yüksekova’yı yan yana getirdiğiniz zaman ‘Hakkâri’yi nasıl şehir yapmışlar’ diye şaşarsınız. Buraları iyi gezmiş, görmüş birisi olarak konuşuyorum. İşte şimdi bir kalkınma hamlesi yapacaksanız önce buna şehircilikten başlayacaksınız. Eğer şehircilikte bu işi başaramamışsanız zaten yatırımlarda da bu işi başaramazsınız. Onun için sen merak etme, zaman çok yakın.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği düzenleme daha önce gündeme gelmiş son olarak da geçen yıl ağustos ayında TBMM’de görüşmeleri yapılan torba tasarıda yer almıştı. Tasarının görüşmeleri sırasında kabul edilen önergeyle Hakkâri ve Şırnak’ın ilçe yapılması düzenlemesinden vazgeçilmişti. Düzenlemeler 4 partinin ortak önergesiyle metinden çıkarılmıştı. 

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı