Gündem Haberleri

  Cizre ve Silopi'de olaylı gece

  Ramazan İMRAĞ- Halil COŞKUN/CİZRE, SİLOPİ (Şırnak), (DHA)
  17.05.2011 - 13:50 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ın Uludere İlçesi’nde sınırdan askeri üs bölgesine sızmak isterken çıkan çatışmada öldürülen 12 PKK’lı teröristten ’Berxwedan Malazgirt’ kod adlı Hanifi Aydın’ın cenazesinin Muş’a götürülmesi sırasında geçirildiği Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde olaylar çıktı.

  Göstericiler polisle çatıştı. PKK’lıların öldürülmesini protesto etmek için Şırnak merkez ile ilçeleri, Mardin’in Nusaybin, Kızıltepe, Derik, ve Mazıdağ ilçelerinde esnaf bugün kepenkleri açmadı.

  Cizre’de PKK’lı Hanifi Aydın’ın cenazesini saat 23.00 sıralarında karşılayan yaklaşık 5 bin kişi Abdullah Öcalan ve PKK flamalar açıp, cenazeyle birlikte yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında ilçede toplanan 15 bin kişi, PKK ve Öcalan lehine ve ’intikam’ sloganları attı. Cenazenin ilçe dışına çıkarılmasının ardından bir grup slogan atarak yürüyüş yapmak istemesine, önlem alan polis izin vermedi.

  Göstericiler, taş, havai fişek ve molotoflarla polise saldırdı. Polis, göstericileri gaz bombası ve tazyikli su kullanarak dağıtmaya çalıştı. Geç saatlere kadar süren olaylarda polis 5 kişiyi gözaltına aldı. Mahalle aralarında süren olaylarda polisin bir kadını copladığı iddia edildi. Canan Naycı adlı kadın, bayılınca hastaneye götürülerek tedavi altına alındı.

  SİLOPİ’DE OLAYLAR GECE DE SÜRDÜ

  Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde dün gün boyu devam eden olaylar gece de sürdü. Cudi ve Nuh Mahalleleri’nde bir araya gelen gruplar, polisle çatıştı. Sokaklarına barikat kuran göstericiler sivil ve çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Polisin attığı gaz bombası fişeklerinin isabet ettiği 4 kişi hafif yaralandı. Lastik yakarak slogan atan gruplara çevik kuvvet polisi, göz bambası ve tazyikli su ile müdahale etti. İlçede olayla geç saatlere kadar sürdü.

  PKK’lı terörist Aydın’ın cenazesi Şırnak, Cizre, İdil, Midyat, Gercüş, Hasankeyf ve Batman güzergahı üzerinden memleketi Muş’a götürüldü.

  Öldürülen teröristlerden Bingöllü olan Abdülkadir Ay’ın cenazesi ise dün akşam Diyarbakır’a getirildi. Bağlar İlçe merkezindeki bir cami morgunda bekletilen Ay’ın cenazesi bugün memeleketi Bingöl’e gönderildi. Cenazenin gönderilmesinden sonra Bağlar’da toplanan bazı gruplar ile polis arasında yer yer çatışmalar çıktı.

  Çatışmada ölen teröristlerden Adem Aşkan’ın cenazesi dün Hakkari’ye gönderilirken, teröristlerden Sami Piranoğlu’nun cenazesi ise dün saat 23.00 sıralarında Uludere’ye getirildi. Cenaze ilçe merkezinde toprağa verildi.

  Teröristlerden 5’inin cenazesi Malataya Adli Tıp Kurumu’nda bulunurken, teröristlerden 3’ünün cesedinin durum ise belli olmadı.

  KEPENKLER KAPALI

  Uludere’de 12 teröristin öldürülmesini protesto etmek için Şırnak merkez ve ilçeleri, Mardin’in Nusaybin, Kızıltepe, Derik ve Mazıdağı ilçelerinde de esnaf bugün de kepenklerini açmadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı